Kraj Vysočina musí poskytovat i koncepty dokumentů jako informace

ruka peroMalý krok a zároveň velký pokrok! Kraj Vysočina musí na vyzvání občana předložit úřední dokumenty, které mají k dispozici členové výborů zastupitelstva.  Výmluva na neaktuálnost dokumentů nebo nedokončenost dokumentů přitom nerozhoduje. Nerozhoduje ani autorství , pokud je například vytvořili ministerští úředníci a Kraj Vysočina používá dokument jen jako podkladový materiál. 

 

Pokus krajských úředníků poslat žadatele „do háje“ nebo kamsi do Prahy na ministerstvo za autory dokumentu tak nevyšel. Závěr úředníků, že výsledný dokument vytvořil jiný subjekt, který by tuto informaci měl poskytnout tak nehraje roli. Pokud je žádán koncept dokumentu, musí povinný subjekt poskytnout i „nehotový“ dokument.

Jde o důležitý precedens pro Občasník do budoucna při investigativní činnosti v kuloárech úřadů měst a obcí. Poskytují se i koncepty dokumentů.

Okolnost, zda jde o výsledný dokument nebo teprve koncept připravovaného dokumentu nehraje při poskytování informace žádnou roli. Informaci musí povinný subjekt vydat, pokud je přesně identifikován požadovaný dokument například koncept dokumentu.

Pokud je informace k dispozici u povinného subjektu pro poskytnutí informace, pak subjekt informaci poskytnout musí, protože ji má k dispozici a týká se jeho činnosti. Nemůže hrát s žadatelem o informaci „házenou“ na předhodit  mu radu shánět informaci někde jinde.

Proti rozhodnutí Ministerstva vnitra není odvolání, Kraj Vysočina už informace poskytl.

Když si tuhle informaci přečtou úředníci napříč samosprávou ušetříme si spoustu času vyjasňováním, který typ informace má kdo poskytovat.

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna