Kraj Vysočina upozornil vládu na problém s Romy v Náměšti nad Oslavou

dítěKaždoročně musí každý kraj České republiky vypracovat pro vládu Žprávu o stavu romské menšiny. V poslední zprávě za rok 2016 zmiňuje Kraj Vysočina i incident z Náměště nad Oslavou:

„V minulosti měli všichni Romové přidělený městský byt. Dva jednotlivci a dvě početné rodiny byty vrátili, protože neměli na úhradu nájemného a služeb spojených s bydlením. Zůstaly po nich dluhy a zdevastované byty. Nyní obývají romští občané tři městské byty, přičemž řádně platí nájem,“ stojí ve vládní zprávě.

Zemřela hlava rodu

Problém s Romy v Náměšti nad Oslavou není podle místních lidí nijak velký. Spíše zveličený. Romové v Náměšti jsou z jednoho rodu, kterému vládl nejstarší Rom pevnou rukou. S vedením města se uměl domluvit a soužití bylo naprosto bezproblémové. Když potřebovali dřevo z městských lesů na otop, nabídli městu úklid ulic výměnou za dřevo. Když se hlásila jeho vnučka na střední školu, přispělo město Náměšť na vybavení studentského pokoje na internátě.

Bohužel v loňském roce nejstarší člen rozvětvené rodiny zemřel. Dospělí synové tak ztratili pevnou otcovskou ruku i otcovský dohled. A tím začali i problémy v soužití. Dospělí synové se neuměli s vedením města domluvit tak, jako jejich otec.

Dům obývaný Romy je výhledově určen k celkové rekonstrukci, která by měla začít v horizontu pěti let.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna