Kraj Vysočina vyzývá premiéra Babiše k rychlému rozhodnutí o financování dostavby Dukovan

DukovanyVedení Kraje Vysočina a občanských skupin vyjadřuje silné znepokojení nad výroky ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a premiéra ČR Andreje Babiše, podle kterých by mělo mimo jiné dojít k odložení kroků směřujících k výstavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany.  Slova premiéra Babiše překvapila i krajskou předsedkyni hnutí ANO na Vysočině Moniku Obornou.
“ Vyjádření o prodloužení provozu Elektrárny Dukovany příliš nerozumím. Budu se na to paní ministryně a pana premiéra ptát, Zatím je to jedna z možností, takže se  nejedná o definitivní rozhodnutí,“ uvedla krajská předsedkyně hnutí ANO a poslankyně Monika Oborná.
Takový postup by podle vedení Kraje Vysočina byl v rozporu se Státní energetickou koncepcí České republiky a na ni navazujícího Národního akčního plánu.
Přitom oba tyto dokumenty byly vytvořeny odborníky z širokého spektra oborů, byly odpřipomínkovány a po vypořádání pozměňovacích návrhů byly řádně schváleny. Navíc na oba dokumenty navazovala usnesení vlády k plnění dílčích úkolů k jejich provedení a mnohé z nich řešil vládou zřízený Stálý výbor pro jadernou bezpečnost.
Součástí navrhovaného pro Vysočinu nepřijatelného řešení má být prodloužení životnosti stávajících čtyř dukovanských bloků. Takové opatření může být problematické jak z pohledu získání příslušného povolení, tak z pohledu akceptace veřejností. Prodlužovat provoz starší, i když bezpečné, technologie není možné do nekonečna.

Kraj Vysočina vyzývá vládu premiéra Andreje Babiše k důslednému plnění Státní energetické koncepce i Národního akčního plánu, požaduje rychlé rozhodnutí o investičním modelu a financování projektu a učinění konkrétních kroků k jeho realizaci.

Pokud záměr stavby nových bloků nebude včas uskutečněn, dojde ke ztrátě energetické soběstačnosti, ohrožení energetické bezpečnosti, omezení konkurenceschopnosti a ke zvýšení nežádoucí geopolitické závislosti České republiky. Jedinou reálnou možností, jak řešit tuzemské požadavky na spotřebu energie, bude výstavba elektráren na zemní plyn s masivní produkcí oxidu uhličitého.

Projekt výstavby dalších bloků má dlouhodobě podporu veřejnosti napříč regionem a neustálými průtahy je tato důvěra nenávratně oslabována.

„Musím konstatovat, že i když patřím mezi opoziční krajské zastupitele, tak plně stojím za stanoviskem vedení Kraje Vysočina k výrokům premiéra Babiše a ministryně Novákové o budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Tyto výroky nabourávají doposud jasný příslib vlády, že bude usilovat o dostavbu nového bloku JED a do doby jejího spuštění o prodloužení životnosti stávajících bloků. Tato změna postoje české vlády je velmi nebezpečným krokem směrem k regionu Třebíčska,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Vysočina Vít Kaňkovský.

„Je to první trhlina ve spojenectví premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Na druhé straně musím ocenit z pohledu technického (možnosti prodloužení životnosti o deset let) jako správné. V současné době jsou změny v energetice a závislost na Rusku vidím jako nebezpečnou z hlediska politického a bezpečnostního vidím jako nebezpečnou,“ řekl předseda vysočinské TOP09 Jiří Blažek.

Vyjádření místních politiků Vysočiny zjištujeme.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna