Kraj Vysočina zrealizuje pilotní program onkologické péče

Kraj Vysočina byl vybrán jako jeden z regionů pro realizaci pilotního projektu změn v onkologické péči. Transformací systému organizace onkologické péče je naplňován jeden ze strategických cílů celoevropské politiky.

V oblasti organizace onkologické péče je hlavní výzvou současnosti přechod od solitérních komplexních onkologických center k regionálním či nadregionálním sítím komplexní onkologické péče. Metodická příprava této transformace a její pilotování je jedním z hlavních úkolů současného celoevropského programu CANCON (Cancer Control Joint Action), ve kterém hraje i Česká republika významnou roli.

Hlavní předpoklady pro ustavení a úspěšnou udržitelnost sítě komplexní onkologické péče jsou následující:

  1. Respekt k již existujícím zařízením a infrastrukturám. Ustavení sítě pracovišť neznamená jejich násilné slučování nebo rušení, naopak funkční síť usiluje o maximální využití dostupných kapacit a know-how v celém regionu.

  2. Evoluční, nikoli revoluční přechod celé sítě do stavu plné funkčnosti. Jednotlivé kapacity se postupně optimalizují ve vzájemné spolupráci, a to tak, aby např. změna místa poskytování některých služeb nebyla skoková a byla přijatelná i pro již léčené pacienty.

  3. Smluvně podložená spolupráce. Předpokladem funkčnosti sítě je uzavření vzájemných smluv mezi zapojenými poskytovateli onkologických zdravotních služeb, ve kterých jsou vymezeny vzájemné povinnosti a respekt k nosným principům fungování sítě.

  4. Rozumná míra centralizace služeb. Funkční síť pracovišť musí být schopná centralizovat léčbu vyžadující vysoce specializovanou péči a léčbu vzácných onemocnění. Naopak musí dojít k optimálnímu rozvrstvení ostatních složek péče a dispenzární péče tak, aby se zvýšila její dostupnost pro pacienty.

Povinné atributy funkční sítě komplexní onkologické péče:

  1. Smluvně podložená spolupráce zapojených poskytovatelů a členů sítě.
  2. Jednotný systém vedení včetně společných pravidel zejména v oblasti kontroly dostupnosti a kvality péče.
  3. Akceptace společných protokolů (diagnosticko-klinických standardů) minimálně v oblasti péče o hlavní onkologické diagnózy.
  4. Jasně deklarovaný systém organizace péče, uspořádaný ve „vrstvách“ definujících, které služby jsou centralizované a které nikoli. Model dostupnosti péče.
  5. Společný informační systém a společný reporting nad diagnostickými a klinickými daty.
  6. Ustavený systém multidisciplinárního posuzování klinických případů, včetně následného rozhodování o způsobu léčby a o jejím umístění v síti.
  7. Schopnost komunikovat se sousedícími regiony, ustavovat a mapovat spolupráci, kvantifikovat migraci pacientů.

V souladu s evropskou koncepcí rozvoje onkologické péče a se zohledněním předpokladů funkční sítě komplexní onkologické péče přistoupí Kraj Vysočina k transformaci organizace onkologické péče, která přispěje k rozvoji onkologické péče v kraji a ke zvýšení její dostupnosti a kvality.

Za účelem naplnění koncepce rozvoje onkologické péče v Kraji Vysočina bude ustavena pracovní skupina pdo vedením hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka.

Základem pro vytvoření funkční sítě komplexní onkologické péče bude smluvně podložená spolupráce poskytovatelů onkologických zdravotních služeb, která bude založena na smluvním zohlednění povinných atributů funkční sítě komplexní onkologické péče podle přijatých v rámci celoevropského projektu.

Cílem spolupráce poskytovatelů onkologické péče je standardizovat a sjednotit poskytování zdravotních služeb v oboru tak, aby poskytovatelé poskytovali služby pod jednotným metodickým vedením, srovnatelným způsobem a se srovnatelnými výsledky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů