Krajské volby 2016: jak vzdělávat handicapované děti?

fb

Politici v Kraji Vysočina budou muset zvolit další směr vývoje vzdělávání dětí se zdravotním postižením.

„Mám doma syna lehce i těžce zdravotně postiženého syna. Lehce postižený syn integraci na základní škole zvládl, těžce postižený syn je neintegrovatelný. Nikdy bych ho jako matka neintegrovala, byl by ve škole nešťastný. Lehce postiženého syna bych naopak nezařadila do speciální školy, protože má schopnosti na zvládnutí integrace do běžné základní školy. Důležité je rozlišovat podle míry postižení,“ říká jihlavská zastupitelka Alena Hutařová.

V současné době zřizuje kraj ještě 10 základních škol, ve kterých se vzdělávají děti s handicapem. Tyto školy jsou prostorově, vybavením, odborností personálu i velikostí tříd přizpůsobeny vzdělávacím potřebám žáků a žákyň.

„Vhodné podmínky můžete vytvořit lokálně, ale nikoliv centrálně. Vždy se najdou děti, kterým je líp ve speciálních školách a jiným dětem vyhoví lépe integrace,“ říká Bohumila Kobrlová ze ZŠ Košetice. Na košetické základní škole se daří integrace handikepovaných dětí mezi normální vrstevníky. Handikapovaným dětem pomáhá asistent pedagoga. „Asistent pedagoga je ve třídě asistentem pro pedagoga, není asistentem handicapovaného dítěte,“ vysvětlila Kobrlová.

Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje individuální integraci žáků s handicapem do běžných tříd a škol. Již více než deset let má nastavený systém půjčování kompenzačních pomůcek a obcím, které zajišťují vzdělávání těchto dětí ve svých školách. Také poskytuje příspěvek na provozní výdaje. S některými městy se kraj dohodl na převzetí vzdělávací činnosti krajských základních škol a pomohl vytvořit podmínky pro vzdělávání žáků a žákyň s handicapem pod jednou střechou, ve stejném právním subjektu, jako běžné děti.

V kraji Vysočina jsou mezi školskou veřejností obavy z plošného rušení škol pro handikapované děti ministerským rozhodnutím. „Příkaz z ministerstva na plošné rušení zvedne obrovskou vlnu odporu školské i laické veřejnosti,“ uvedla Bohumila Kobrlová.

Členové výboru pro vzdělávání Kraje Vysočina  se shodli, že k takovémuto kroku může dojít pouze v případě, že prostory budou přizpůsobeny ke vzdělávání.

“ Rozumná integrace ano. Ale je nutno mít připravené základní školy. Obávám se že toto nemáme a systém speciálního školství považuji za fungující“, vysvětlila krajská radní Jana Fialová.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů