Křižanov znovu jednal s Krajem Vysočina o rychlíkové zastávce

AKTUALIZOVÁNO Vedení městyse Křižanov znovu jednalo o problematice zastavování rychlíků v Křižanově na trati Praha-Brno. „Radní Hyliš byl u nás V Křižanově na návštěvě velmi vstřícný, na další schůzce na kraji Vysočině už to bylo jiné,“ řekla místostarostka Křižanova Radomíra Schmigová. Východní část kraje Vysočina kolem Křižanova má silné dopravní vazby směrem k Brnu, Kraj Vysočina buduje posiluje dopravné vazby železnice Velké Meziříčí-Křižanov-Brno.

Jednání představitelů Křižanova s vedením Kraje Vysočina sledoval i senátor František Bradáč (KDU-ČSL).“Bez souhlasu Kraje Vysočina ministerstvo dopravy zastavování rychlíků nezavede,“ řekl senátor Bradáč.

„Kraj Vysočina není objednatelem, ani rychlíkovou dopravu neplatí. Dotazy je potreba smerovat na ministerstvo dopravy,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatosová.

Mezi Krajem Vysočina a ministerstvem dopravy tak pokračují vleklé tahanice o tom, kdo rozhodne o obnovení rychlíkové zastávky v Křižanově nebo naopak s definitivní platností odřízne východní část Kraje Vysočina od výhodného vlakového dopravního spojení s Brnem.

„Názor kraje v průběhu tohoto případu doznával určitých změn, nejprve s průjezdem Křižanovem souhlasil, následně vyjádřil nesouhlas, následně opětovně svou pozici zmírnil. Vzhledem k tomu, že ministerstvo je objednavatelem dálkové dopravy, má nicméně finální slovo. Ale jak jsem již zmiňoval, celý návrh byl s krajem konzultován, a to kvůli návaznosti na regionální dopravu. Jednalo se tedy o zcela standardní postup,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Požadavky Křižanova na obnovení rychlíkové zastávky podporují v Kraji Vysočina zastupitelské kluby KDU-ČSL a ODS. Hnutí ANO a ČSSD zatím pro Občasník neposkytli žádné vyjádření.

„Ministerstvo dopravy nikdy po samosprávě Kraje Vysočina nevyžadovalo souhlas ke zrušení rychlíkové zastávky. V červnu šel na ministerstvo dopis hejtmana a toto stanovisko stále trvá,“ řekl předseda zastupitelského klubu ČSSD Vladimír Novotný.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna