Krize krajské koalice: Soudní proces ex-náměstka Joukla (ČSSD) začne v březnu

Ještě zhruba měsíc má Kraj Vysočina na rozhodnutí vystupovat jako poškozený v soudním procesu s ex-náměstkem Liborem Jouklem a ředitelem krajských cestářů Janem Míkou. „Soudní jednání je nařízeno na 7.3. – 9.3.2017, do té doby bych se k tomu nechtěl blíže vyjadřovat,“ uvedl Okresní státní zástupce Kamil Špelda.

Na soudní proces se nijak zvlášť nepřipravuje ani ex-náměstek Joukl.“Ještě jsem si obžalobu nečetl a ani se na proces nijak zvlášť nepřipravuji. Kdybychom do zadání veřejné zakázky dali jako podmínku vzduchem chlazený motor, který vyrábí jediný výrobce, mohlo by to být diskriminační  jednání,“ řekl Joukl.

Ex-náměstek Libor Joukl je v případě uznání viny ohrožen trestní sazbou až osmi let vězení.

„Jsem přesvědčen, že nejen zakázky cestářů, ale všechny zakázky Kraje Vysočina byly v pořádku. Kraj Vysočina už jednou nebo dvakrát rozhodl o tom, že se nepřipojí k trestnímu řízení, tak by toto rozhodnutí mělo platit bez ohledu na politické složení Rady kraje Vysočina,“ dodal ex-náměstek Joukl.

Hejtman zastává stejný postoj

Důvěřuje stále stejně hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek svému obviněnému ex-náměstkovi i krátce před začátkem soudního procesu?  „Nerozumím otázce, protože je Vám jistě známo, že mám konsistentní postoje,“ sdělil hejtman Běhounek.

Únorové zastupitelstvo Kraje Vysočina je prakticky poslední šancí na politické rozhodnutí zastupitelstva o roli Kraje Vysočina v soudním procesu. Kraj Vysočina může vystupovat jako poškozený a tím získá jednodušší pozici při pozdější náhradě vzniklé škody o které může soud rozhodnout už v rozsudku. Nebo může Kraj Vysočina vymáhat škodu v občanskoprávním řízení po pravomocném odsouzení obviněných politiků.

Vnitrostranické usnesení občanských demokratů, aby se Kraj Vysočina připojil z rozhodnutí Rady kraje Vysočina k trestnímu řízení vyvolalo koaliční jednání o tomto požadavku jako o prioritním bodu koaliční dohody.

„Musíme si k tomu vyžádat materiály a projednat na koaličním klubu,“ uvedla místopředsedkyně hnutí ANO Monika Oborná.  Podle místopředsedkyně Oborné by hnutí ANO mělo zaujmout stanovisko ještě před jednáním zastupitelstva. „Nechme se překvapit dalším vývojem,“ dodala Oborná.

Pokud se nestihne koaliční jednání do únorového jednání zastupitelstva, pak je pravděpodobné projednání celého problému v Zastupitelstvu kraje Vysočina. Výsledkem by mohlo být usnesení zastupitelů o dalším postoji Kraje Vysočina v celé záležitosti.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna