Krize primátorky: Komu město odpustí vodárenské dluhy?

Nový právní zástupce města Jihlavy Marek Bánský zatím nedostal od radních města plnou moc k vymáhání ušlého nájemného vůči provozovateli vodárenské infrastruktury . Jde o poplatek za užívání vodárenského majetku Statutárního města Jihlavy. Na problém s nedostatečným rozsahem plné moci upozornil v otevřeném dopise ex-náměstek primátorky Jaromír Kalina.

„Nemusím být právník, abych z nové plné moci, kterou radnice vystavila doktoru Bánskému, vyčetl, že se nevztahuje na vymáhání nároků města proti VASce. To nás od teď budou zastupovat městští právníci? Nebo VASce několik desítek milionů korun odpustíme? Abychom měli dobré vztahy?,“ napsal Kalina v otevřeném dopise zastupitelům města (více zde).

Předseda KDU-ČSL Jihlava Jaromír Kalina rezignoval na funkci náměstka primátorky na konci června, když vedení město nečekaně vyměnilo právní zástupce města. Nový právní zástupce Jihlavy Marek Bánský před několika lety rozprodal ve službách firmy z Panamy majetek dvou jihočeských firem po jejich násilném převzetí. Než soudy stihly anulovat (prohlásit za nicotná), byl majetek obou firem rozprodán novým majitelům.

Po skončení mimořádného červencového jednání zástupitelstva s neschváleným programem začal neveřejný seminář pro zastupitele.

„Náměstek Laštovička a primátorka Koubová se na uzavřeném jednání zastupitelů přiznali, že angažmá advokáta Bánského je jejich „tajný“ osobní projekt,“ uvedlo opoziční hnutí ANO na webových stránkách.

V minulosti Jihlava pravidelně žalovala dlužné nájemné za používání vodárenského majetku, aby zabránila promlčení pohledávky. Vodárenská a.s. poslala do Jihlavy počátkem roku částku padesáti milionů korun (více zde), ovšem až po té, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že si dlužník nemůže určovat, komu bude platit své dluhy (více zde).

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) v červnu náhle rezignoval na vedení městské vodárenské společnosti JVAK (více zde), který před časem avizoval pokračování vymáhání informací od Vodárenské a.s. (více zde) .

Především u náměstka Laštovičky je viditelná změna vodárenské politiky oproti podzimu loňského roku, když ho ODS posadila do křesla šéfa městské vodárenské společnosti. Už po půl roce Laštovička odešel z pozice předsedy představenstva Jihlavských vodovodů a kanalizací. Pozici v čele městské vodárenské společnosti zaujal zastupitel Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna