Kruháč na Rantířovské nebude? Uvažuje se i o semaforech

Kolem záměru postavit dvě kruhové křižovatky na výpadovce z Jihlavy směrem na Pelhřimov se rozvinula čilá debata na dopravní komisi města. První kruhový objezd vyroste u budoucího nákupního centra Aventin (zhruba v místech čerpací stanice Benzina pod kopcem u Hosova), druhý kruhový objezd by měl být na křižovatce Rantířovské a Pelhřimovské.  Tady stojí v dopravní špičcce řidiči na silnici z Horního Kosova i desítky minut na odbočení do centra Jihlavy. Dopravní výpočet modelu zatížení Pelhřimovské ulice hned několika plánovanými kruhovými objezdy ukazuje na možné budoucí dopravní komplikace. Dopravní tepna by nemusela s dvěmi kruhovými objezdy krátce za sebou by nemusela vydržet očekávané zatížení v budoucnu.

„Možný konflikt s uvažovanou další kruhovou křižovatkou se nejeví jako zásadní, je v relativně velké vzdálenosti od křižovatky Žižkovy ulice s Rantířovskou i od nájezdů na dálniční přivaděč I/38.Kruhová křižovatka by za stávající intenzity dopravy byla funkční, nicméně na hraně norem,“ vysvětluje mluvčí Magistrátu Radek Tulis.  Problémem kruhové křižovatky Pelhřimovské a Rantířovské je například to,  že vozidlo vjíždějící na objezd z Rantířovské ulice, které míří do města, de facto zastavuje proud vozidel ve směru od Pelhřimova. Naopak vozidlo ve směru od Pelhřimova, které chce najet do Rantířovské ulice de facto zastavuje proud vozidel vyjíždějících z centra města.

„V celku by pak podle propočtů byla tzv. vzdutí (kolony) před křižovatkou větší, než kdyby křižovatku řídily semafory,“ dodal Tulis.  Z uvedených důvodů vychází jako vhodnější řešení světelně řízená křižovatka s odbočovacími pruhy. Ve prospěch světelné křižovatky hovoří také bezpečnější řešení přechodů pro chodce.

fbLetmý výpočet naznačil problém kapacity

Dopravní výpočet zatížení výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov byl zatím proveden jen letmo ve studentské bakalářské práce studenta Michala Střechy. Pro členy dopravní komise je ale varovným signálem. O problému se diskutovalo a bylo rozhodnuto o provedení kontrolního výpočtu od autorizovaného inženýra v dopravních stavbách. S investicí se zatím v nejbližší době nepočítá. „Aventin dostal do podmínek zřízení obchodního centra, že přispěje na obě kruhové křižovatky,“ upozornil zastupitel Jaroslav Huňáček. Pro investora je ale podstatně jednodušším řešením postavit a zafinancovat světelnou křižovatku než stavební úpravy a přeložky sítí.“Jsem velký zastánce kruhových křižovatek a nepřítel světelných křižovatek,“ prohlásil zastupitel Huňáček.

Petr Piáček (KDU-ČSL)

Přepočítat křižovatku Aventin

Dopravní rébus dvou kruhových křižovatek je tématem pro dopravní politiku krajského města.“Osobně nejsem proti budování kruhových křižovatek, ale po této zkušenosti budu požadovat přepočítaní i křižovatky u nákupního centra Aventin. Já hlavní výhodu kruhové křižovatky vidím ve zpomalení dopravy a větší bezpečnosti pro chodce. Čas ukazuje, že i kruhová křižovatka například u nemocnice by dnes již možná nevyšla a byly zde lepší světla. Navíc kruhová křižovatka neumožňuje preferenci MHD, tak jak to je nyní po celé Jihlavě,“ sdělil člen dopravní komise Petr Piáček (KDU-ČSL).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna