Kudy z kanalizačního pravěku k moderní ČOVce? Chystá se dotační sprint

Obecní čistička postavená z dotačních titulů evropských nebo národních dotací (nebo kombinace) je znakem moderního venkova. I šikovnosti starosty, který dokáže vymyslet, zúřadovat a postavit čističku pro celou obec. Mnohdy složitá a kostrbatá cesta k evropským dotacím by se mohla ještě zjednodušit.„Ministerstvo životního prostředí se snaží s Ministerstvem pro místní rozvoj dojednat, aby menší obce měly tyto žádosti řešeny jednodušším způsobem, v jiném režimu. Dokonce by jistá priorita měla být dána i obcím, kteří dnes kanalizaci nemají napojenu na ČOV, ale je na základě výjimky zakončena výústěním do potoka či strouhy,“ řekl krajský radní Zdeněk Chlád.

Obce připravit!

Pro malé obce to znamená být připraven na vyhlášení závodu o dotace, který v jistém smyslu může být dotačním sprintem. Kdo bude první na startovní čáře připraven sprintovat k vysněné dotaci na obecní čističku, má šanci na splnění snu v podobě čističky.“ Každá takováto investice ale také vyvolává potřebu zvýšení stočného, jelikož na následnou rekonstrukci si již musíte jako obec vydělat sami,“ upozornil radní Chlád.

Drahé čističky pro malé obce

Na vesnicích zhruba do 300-500 obyvatel se dnes přemýšlení o moderních čističkách nevyplatíprávě kvůli skokovému zdražení stočného. „To chci změnit. Snažíme se jako Kraj Vysočina přesvědčit správce vodních toků (Povodí Moravy, Vltavy atd.), aby souhlasili například s výstavbou kořenových čistíren, které jsou násobně levnější a jejich účinnost je asi 65% klasických ČOV. Jsem toho názoru, že je lepší vyčistit kaly ze 65%, jak vůbec,“ dodal Chlád.

Tyto čističky s levnější, ale méně účinnější technologií obecně nechtějí správci vodních tokůpovolovat.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna