Léčba Občasníkem: Už se perou? Soukromý, veřejný a společný zájem o kanalizaci Rantířova

Část kanalizace Rantířova byla patrně v dobách hlubokého socialismu postavena „na koleně“ tak nějak svépomocí. Ve zmatcích kolem malé privatizace devadesátých let pak část kanalizace získala soukromá firma, na pozemcích obyvatel vyrostly drobné stavby. Rozkopat a opravit soukromou kanalizaci jednoduše nepůjde.

Při plánování výstavby kanalizace tak bude nutné sladit soukromý zájem soukromé firmy a veřejný zájem při výstavbě nové kanalizace.

Už se perou? Atmosféra houstne. Soukromá firma se chystá úředně zjistit kdo a jak používá její kanalizaci, kterou si řádně koupila v malé privatizaci počátkem devadesátých let. 

K řádně postavené kanalizaci je zřejmě zvláštním způsobem napojeno několik desítek bytových domů vedle průmyslového areálu. Obyvatelé bytových domů tak dost možná nezákonně používají soukromou kanalizaci soukromé firmy.

Pořádná rvačka o výstavbu kanalizace ale nikomu nepomůže a obci neprospěje. Jenom se pozdrží záměr výstavby o několik let, než se obci podaří zlegalizovat současný stav. Pro výstavbu kanalizace se budou používat peníze daňových poplatníků.

Rozhodně nebude možné „nějak“ postavit dotovanou kanalizaci podobným stylem jako v dobách hlubokého socialismu, kdy kanalizace z průmyslového areálu odváděla i odpadní vody z bytovek vedle průmyslového areálu.

Sladit veřejný zájem obce se soukromým zájmem soukromé firmy je úkolem pro zastupitelstvo obce. Znamená to nastolit důvěru mezi obcí a soukromou firmou se společným cílem vybudovat pro obec i pro firmu novou kanalizaci. I soukromá firma bude muset dříve či později tu svou kanalizaci opravit nebo postavit znovu.

Jestli bude v Rantířově práce nebo pranice se ukáže ještě před velikonočními svátky. Buď se podaří jarní dohoda o výstavbě kanalizace „všech se všemi“ ve společném zájmu nebo nastane pranice „všech se všemi“ o kanalizaci.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna