Letecká záchranka: Místo trabantu nastupuje do služby mercedes

Na stanovišti letecké záchranky pro Kraj Vysočina v Jihlavě se objevil nový vrtulník. Kvalitativně jde o stejný posun, jako když služební trabant nahradíte mercedesem. Hlavní předností nového stroje vysočinské záchranky je schopnost letu podle přístrojů i za snížené viditelnosti.

Podle tiskové zprávy ČTK se záchranáři poprvé podrobně seznámili s vrtulníkem EC 135 rakouské společnosti Helikopter Air Transport, která bude od 1. ledna 2017 zajišťovat provoz letecké záchranné služby pro Kraj Vysočina.  Velmi pravděpodobně šlo o provedení výcviku a školení TCM (technical crew member) u těch členů zdravotnické posádky, kteří plní tuto roli. V Jihlavě se na technickém školení posádky objevil vrtulník Eurocopter ze stanoviště letecké záchranky v Olomouci. Na tomto stanovišti od roku 2017 začne létat slovenský provozovatel záchranky.  Informaci Občasníku o přesunu vrtulníku OK-AHG z Olomouce do Jihlavy potvrdila ředitelka vysočinské záchranky Vladimíra Filová.

Impulzem k zahájení střídání na stanovišti letecké záchranky mohlo být zamítavé námitky proti podpisu smlouvy Ministerstva zdravotnictví s novým provozovatelem stanoviště letecké záchranky  v Jihlavě. Podobnou námitku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uznal na stanovišti v Ústí nad Labem, kde zakázal Ministerstvu zdravotnictví podpis smlouvy s novým provozovatelem. Z postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže lze dovozovat správný postup při výběru provozovatele v Jihlavě.

Nový provozovatel jihlavského stanoviště letecké záchranky Helikopter Air Transport (Heliair.eu). Helikopter Air Tranasport je klasickou  servisní organizací, neprovozuje žádnou podobnou činnost letecké záchranky.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna