Martin Lank: „Úsvit prochází evolucí“

Martin Lank (Hnutí Úsvit)

Hnutí Úsvit v čele s Tomio Okamurou prochází bouřlivým obdobím vnitřní proměny. Součástí hnutí Úsvit je i vysočinský poslanec Martin Lank.

Jak vidíte události v ÚSVITu jako jeho poslanec?

 Vnímám to jako snahu o evoluci celého hnutí. Cílem má být záchrana toho, co z něj ještě zbývá, návrat k programovým prioritám, jejich seriózní prosazování a silnější základnapro další politickou práci.
Tomio Okamura vyzval poslance k návratu pod jeho vedení. Zvažujete tento krok?
Změny, které se v hnutí poslední týdny dějí, měly svůj důvod a rozhodně nejsou náhlé. Předcházely jim více než rok trvající snahy o změnu směřování hnutí a formu jeho fungování právě pod vedením Tomia Okamury, které bylo prakticky autokratické. Návrat k původnímu stavu by podle mne znamenal možná pomalý, ale zato jistý konec. Navíc Tomio opakovaně odmítl podanou ruku a svým chováním a veřejným vyjadřováním vykopal mezi sebou a poslanci tak hluboký příkop, že návrat je podle mne nemyslitelný.
Budoucnost Úsvitu bez zakladatele Okamury si umíte představit?
Tak Tomio není jediným zakladatelem. Ale vzhledem k tomu, že hnutí bylo od začátku vnímáno jako projekt jednoho muže – a za rok a půl chyběla vůle to změnit – je velice těžké si to představit. Je ale nutné dodat, že nikdo nechtěl Tomia Okamuru z Hnutí Úsvit odstranit.
Co mohou změny v Úsvitu znamenat pro jeho příznivce na Vysočině?
Podle mne nic zásadního. Pokud tedy jsou příznivci programu a základních myšlenek Úsvitu. Na těch se totiž nic nemění, naopak se k nim chceme naplno vrátit. I když se Tomio Okamura vehementně snaží tvrdit opak. Pokud jsou to příznivci Tomia Okamury jako osoby, pak to pro ně bude asi o něco složitější. Jak mi jeden z příznivců vytkl, „jednou se přece postavil za Tomia Okamuru, tak za ním bude stát, i kdyby neměl pravdu“. Tak to já prostě nemohu.
Jak může v budoucnu vypadat Vaše spolupráce s Tomio Okamurou na půdě parlamentu?
To je otázka spíš na Tomia… já jsem přesvědčený, že na ní by se nemuselo nic měnit. Na programových prioritách, se kterými šel Úsvit do Sněmovny, se nic nezměnilo – a nikdo z nás se od nich neodklonil. To znamená, že ve Sněmovně budeme bojovat za společnou věc. Ostatně nedávno už seděli Tomio Okamura a Marek Černoch u jednoho stolu na podvýboru pro ústavu a normálně spolupracovali.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna