Marxistický slovník ve velkomeziříčské politice starosty Necida

Politika a politikaření jsou dnes často skloňovaná slova ve Velkém Meziříčí. Vyskytují se vždy spolu, bývají směšovány a zaměňovány. Vědomě i podvědomě tak odvádějí pozornost občanů od obsahu místní politiky a vyvolávají dojem, že politika je svinstvo.

Necid

Příznivci starosty Radovana Necida se snaží vytvořit dojem o politikaření většiny místních zastupitelů. Tím zakrývají fakt o ztrátě podpory většiny zastupitelů pro politiku Radovana Necida.

Politika, tedy prosazování, obhajování a zdůvodňování zájmů určité třídy tvoří podstatu. Politika je službou určité skupině voličů. Avšak tuto službu vykonávají konkrétní lidé, mající i své vlastní či skupinové zájmy. Nejsou schopni a často ani ochotni hájit jen zájmy třídy. Současně s tím chtěně i nechtěně hájí zájmy své.

Ukázka politikaření starosty Necida: stačí tvrdit,že opozici jde o společný politický zisk

Třeba jen proto, aby se v politice udrželi, vedou konkurenční boj uvnitř své třídy. Protivníky jsou jim nejen politici jiných tříd, ale i vlastní spolupracovníci. Spojence mají nejen mezi nimi, ale i mimo ně – a ti mají také své zájmy, často odlišné od zájmů třídy jako celku.

A tak na povrchu politiky vždy probíhá politikaření, snadněji viditelné, z hlediska společnosti většinou malicherné, zbytečné. Pokud je v souladu se zájmy voličů politické strany, nevadí. Ale často se s nimi politikaření dostává do rozporu a potom překáží.

Politikaření je prosazováním individuelních a skupinových zájmů na úkor zájmů třídy, které má politik sloužit. Je podváděním svých vlastních voličů. Zatím není jasný, jaký zájem má starosta Necid na pokračování architektonické soutěže.

Podstata i jev jsou spolu v dialektické jednotě, která samozřejmě zahrnuje i dialektický rozpor. Nelze je od sebe oddělit, ale je nutné je rozlišovat. Jinak nám pro jevovou stránku, tedy politikaření, uniká podstata politiky.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna