Mayerová (ANO): Snížení věkové hranice pro volnou jízdenku DPMJ vypadá jako předvolební akce

Bývalá náměstkyně primátora Jana Mayerová (ANO) zaslala na žádost Občasníku z léčebného pobytu svůj komentář k situaci v Dopravním podniku města Jihlavy.  Poprvé po mnoha desítkách let nevyjely dva spoje MHD na své pravidelné linky, vedení města přiznalo problémy až jako reakci na informace Občasníku (více zde). Později odbory sestavili informace o situaci pro radní města Jihlavy známou pod názvem „Řezáčova zpráva“ (více zde).

Vedení města se pokouší urovnat i dlouhodobý spor mezi nežádoucím zaměstnancem Bohuňovským a ředitelem Vilímem (více zde), za nežádoucího řidiče se postavil i předseda dozorčí rady Piáček (KDU-ČSL) – více zde. Mluvčí opozice Miroslav Tomanec (Forum Jihlava) radí primátorovi jednat o odstupném pro ředitele – více zde.

Komentář Jany Mayerové (ANO):

Vidět řešení jenom ve výměně ředitele DP je podle mne trochu alibistické. V první řadě je nutné, aby Rada města jakožto jediný akcionář  jasně řekla, co po vedeni DP chce a to jak v krátkodobém tak dlouhodobém horizontu (a tím nemyslím pouze smlouvu o závazku veřejné služby, ale celkově jaká má být strategie pro DP – což je opět možné pouze v konceptu celkové dopravy). Následně tomu by měla odpovídat smlouva ředitele DP – tj. jeho odměny nesmí byt závisle od zisku, jelikož to je zcela kontraproduktivní. Následne představenstvo DP by mělo podle těchto dokumentu sledovat operativu a chtít po vedení DP plnění.

Jana MayerováOstatně, tak jsme mluvili na začátku koaličních jednání – tj. výměna ředitelů městských společností musí být doprovázena jasným způsobem vyjádření vůle vlastníka je konzervativní, ale s ohledem na výše uvedené se mu ani moc nedivím.

Pravdou je, že p.ředitel Vilim je konzervativní, ale to jenom odpovídá zadání města v posledních letech – tj. šetřit náklady a maximalizovat výkony. A to dělá dobře. Jediné investice jsou v oblastech, kde jsou k dispozici dotace. Všichni víme, že to není udržitelné . Stejně tak jako šetřit na platech řidičů, s ohledem na nároky které v dnešní době tato práce nese (včetně  odpovědnosti za pasažéry na straně jedné a chování některých pasažérů na straně druhé- kteří si myslí že demokracie znamená, že si mohou dělat co chtějí na úkor okolí) je krátkozraké.

Lidstvo však je krátkozraké, někdy bych dokonce řekla že je slepé a stalo se dobrým zvykem v posledních letech, ze si podřezáváme pod sebou větev. A ještě tomu říkáme úspěch.

Takže, jestli vedení města očekává od DP modernizaci, zvýšení platů či snížení věkové hranice pro volné jízdenky ( s čímž jsem ostatně přišla téměř hned po nástupu, reakce byla, ze to vyžádá náklady -nicméně že jsou to rozumně vynaložené prostředky a mělo to začít fungovat již od ledna 2017) tak je to v pořádku, jen je potřeba jasné zadání a mantinely. Jak odpovědnostní, tak finanční.

K tomu snížení věkové hranice na 65 let pro volnou jízdenku – velice mne mrzí že v době mé neschopenky se s tím nic neudělalo. Na Radě jsme se jasně domluvili, že to musí být oznámeno v dostatečném časovém předstihu před lednem (proto to neslo jž od roku 2017),  aby si lidi nekoupili kupon a samozřejmě to musí být zahrnuto do rozpočtu – tj. v létě/na podzim 2017. Teď to vypadá, jako akce v rámci předvolební kampaně a ještě z jiného směru, než inciativa přišla. …ale holt, to je zivot….

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna