Memorandové přátelství Jihlavy s Čínou neprošlo

Potvrzení přátelství Jihlavy s čínským městem Wuhan v oficiálním Memorandu se zatím odkládá. Bod byl stažen z jednání Rady města. Možná nejen shodou okolností pobývá na Vysočině delegace z Hubei, partnerské provincie Kraje Vysočina. Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek bude muset o výsledku jednání informovat čínskou delegaci.

Wuhan_from_Yellow_Crane_Tower

Čínské město Wuhan

 

Koaliční porážka sociálních demokratů

Na přelomu května a června se z Číny vrátila delegace Kraje Vysočina. Z Jihlavy se cesty do Číny účastnil jako člen delegace náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný. Sociální demokraté v Jihlavě nepřesvědčili koaliční partnery k podpoře čínského Memoranda. „Přátelství v životě neznamená nutnost uzavírat předmanželskou smlouvu,“ prohlásil náměstek jihlavského primátora Milan Kolář (Forum Jihlava). Další radní nechtěli situaci blíže komentovat. „Nehlasovalo se,“ řekla stručně předsedkyně městské organizace v Jihlavě, radní Jana Nováková-Hotařová. „Komentář? Bez komentáře,“ řekl po jednání rady města Martin Hyský.

„Celá Evropa řeší problém s imigranty a nezvladatelný nárůst uprchlíků a Rada města řeší pseudoproblém s Čínou. Komunističtí funkcionáři z Číny potřebují pro výlety do Evropy memorandum s Jihlavou. To mi přijde absurdní,“ prohlásil lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina.

Čína není v programu koalice

Zahraniční politika není v koaličním prohlášení současné koalice a nebyla ani tématem předvolební kampaně. Případná podpora česko-čínského přátelství ve formě Memoranda jako politického prohlášení tak pro politické strany není zásadním tématem. Téma vztahů s Čínou se ale zřejmě objeví v předvolební kampani politických stran do krajského zastupitelstva.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna