Mluvčí ŘSD Studecký: Velká výměna svodidel na D1 už v roce 2017

Dálnice D1 zažije další velké opravy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá už na příští rok vyhlášení veřejné soutěže na výměnu svodidel. Mluvčí ŘSD poskytl Občasníku krátké vyjádření k záměrům  údržby dálnice D1.

– Jaká je plánovaná životnost svodidel na D1 v Kraji Vysočina?

Životnost svodidel je dána předpisem TKP 19b, který pro všechny ocelové konstrukce stanovuje minimální životnost protikorozní ochrany na 20 let. Životnost je však nejvíce ovlivněna dopravními nehodami, koroze ohrožující bezpečnost provozu nastává dle zkušeností až po zhruba 30 – 40 letech. Parametry svodidel jsou také ovlivněny jejich sedáním, tedy kvalitou podloží. Pokud je podloží nekvalitní, sloupky se mohou propadnout a svodidlo pak nefunguje jak má. K výměně nás často vede spíše zvýšení nároků na bezpečnost, která je pro ŘSD prioritou.

 

– V jakých situacích mění svodidla vysočinské „nehodářské“ firmy Pretol a Jerex?

Zadání a nacenění smlouvy na opravy svodidel patří k technicky těm složitějším i s ohledem na stále rostoucí počet druhů svodidel. Nelze určit typickou opravu, většina zakázek je svou skladbou originální. Proto byly opravy doposud vypisovány nejjednodušším způsobem – buď na jednu konkrétní akci, případně při akumulaci oprav stejného typu svodidel v krátkém časovém úseku.

Některá z SSÚD již realizovala zakázku malého rozsahu tak, aby pokryla většinu oprav svodidel v kalendářním roce. Zkušenosti s tímto postupem budou využity při realizaci zakázky na rámcovou smlouvu pro všechna SSÚD formou otevřeného řízení. Reálný termín realizace této zakázky je v příštím roce.

Cílem ŘSD je realizovat podstatnou část údržby dálnic maximálně transparentním způsobem, proto jsou v současné době připravovány veřejné zakázky na rámcové smlouvy, které postupně zajistí údržbu touto formou.

Firmy JEREX a PRETOL jsou nejvýznamnějšími realizátory oprav svodidel, ale v průběhu posledních pěti let realizovalo opravy svodidel za více než 1 mil. Kč celkem 35 firem, na drobnějších opravách se podílelo dalších cca 50 firem.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna