Mocenská hra Hradu a Kremlu o dostavbu Dukovan

ruka peroStovky miliard korun bude stát výstavba nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. O zakázku na dostavbu Dukovan usiluje Rusko prostřednictvím svého vlivu na politiky z blízkého okolí prezidenta Zemana. Premiér Babiš má šanci omezit vliv Rusů odsunutím realizace zakázky na pozdější dobu. Prezidentovi Zemanovi běží druhé volební období v prezidentském úřadě, znovu už být zvolen nemůže.

Premiér Andrej Babiš naznačil myšlenkou odložení výstavby dalších bloků Dukovan o deset let. co si myslí o varování před rizikem ovládnutí české jaderné energetiky firmou řízenou z Kremlu.

Přiklepnutí zakázky na dostavbu Dukovan firmám z Ruska zvýší vliv Kremlu na českou politiku. Vláda i Hrad přitom mají zprávu Bezpečnostní informační služby, která varuje před zájmem ruské moci o českou energetiku a dodává: „Ekonomické ovládnutí energetiky by mohlo vyvolat podstatně větší vliv Ruska na státní a politické struktury v Česku.“

Při loňské návštěvě Dukovan Miloš Zeman prohlásil, že bychom měli v Česku aplikovat maďarský model. Čímž myslel stavbu maďarské elektrárny Paks II, kterou na základě mezivládní dohody staví Kremlem ovládaná firma Rosatom a Orbánův autoritářský režim se uvázal splácet Rusku dvanáct a půl miliardy eur po dobu 21 let.

Naopak odsunutí výstavby Dukovan mění priority v přípravě Vysočiny na dostavbu Dukovan. Především u páteřní komunikace Jihlava-Třebíč s dalším napojením na staveniště jaderné elektrárny bude více času na přípravy a výkupy pozemků pro stavbu obchvatů Havlíčkova Brodu, Jihlavy, Brtnice a Třebíče.

Kraj Vysočina čeká na rozhodnutí vlády Andreje Babiše a Hradu o dostavbě Dukovan. Bude důležitý i moment zahájení samotné výstavby Dukovan, která promění region Třebíčska na velké staveniště s potřebnou dopravní infrastrukturou. Minimálně část dopravní infrastruktury pro výstavbu Dukovan chystá Kraj Vysočina ve spolupráci se Státní fondem dopravní infrastruktury. Desetiletý možný odklad počátku výstavby Dukovan s cílem snížit vliv Kremlu na celou stomiliardovou zakázku může podstatně změnit budoucnost Vysočiny.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna