Nad Vysočinou budou létat problematické stíhačky Eurofighter německé Luftwaffe

Mezinárodního cvičení Ample Strike, které bude v ČR probíhat od 3. do 14. září 2018, se zúčastní osmnáct zahraničních armád aliančních a partnerských zemí. „Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny EF 2000 Eurofighter,“  cvičení značnou hodnotu,“ prozradil Občasníku ředitel cvičení plukovník Zdeněk Gabriel.

Se stroji Eurofighter má ovšem německá armáda velké problémy. Pro leteckou flotilu strojů „Eurofighter“ má německá armáda k dispozici jen dvě desítky leteckých bojových raket, podle informací SPIEGELu jsou pouze čtyři stroje připravené pro skutečné bojové operace.

Většina z více než stovky strojů Eurofighter je vyloučena z nasazení v bojových operacích. Technici se obávají o funkci automatického systému obrany, kvůli úniku chladicí kapaliny z nádrže snímače, známém v pilotním žargonu jako Wing Pod.

Problém je velmi komplikovaný. Jednoduše řečeno, všechny „Eurofightery“ na křídlech mají senzor, který detekuje  teplo vyzařované z trysek nepřátelského stroje nebo trysek vypálených raket vzduch-vzduch a varuje pilota před nebezpečím . Systém obrany je schopen i automaticky odpálit návnady jako falešné cíle pro odpálené rakety a tím snížit zátěž pilota v obranném boji.

Asi před půl rokem bylo zjištěno, že Wing Pod není řádně ochlazován. Vzhledem k tomu, že je ústředním bodem systému sebeobrany každého stroje a  musí být aktivní ve všech provozních letech, počet provozuschopných letounů německé armády rychle klesá. Náhradní díly od výrobce nejsou k dispozici.

fbCvičení Ample Strike 2018, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, se budou účastnit i příslušníci jednotek aktivní zálohy Vzdušných sil Armády ČR. Vojáci aktivní zálohy jsou primárně předurčeni k ochraně základen a útvarů Vzdušných sil.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna