Nad ZOO se vznáší pětadvacetiprocentní korekce dotace

MIROSLAV MAREŠ

Pětadvacet milionů korun je ohroženo sankcí v podobě korekce evropské dotace u projektu ZOO pěti kontinentů. Situaci v ZOO si osobně prohlédl europoslanec Pavel Telička.

Samotné založení stavby pavilonu plazů bylo pro stavbaře mimořádně obtížné. Po demolici původní budovy se objevily problémy se zakládáním stavby. Stavba nabírala zpoždění, dostávala se do podzimních měsíců. Použití izolace pod střechou už nebylo možné vzhledem k nízkým venkovním teplotám za kterých se nesmí zvolená izolace montovat. Muselo dojít ke změně materiálu. Variantní řešení nabídnuté od stavbařů ale nebylo do detailů konzultováno městem Jihlava s poskytovatelem dotace (ROP Jihovýchod). Jihlava argumentovala dodržením časového harmonogramu, ROP Jihovýchod považoval použité variantní řešení za veliký problém.

Navržena je korekce dotace ve výši pětadvaceti procent, což je přibližně pětadvacet milionů korun. Kontrola není dokončena, rozhodnutí ROPu Jihovýchod není pravomocné.

„Kdyby jste toto situaci se mnou konzultovali v době, kdy jsem měl konzultační firmu, tak určitě konzultace s poskytovatelem dotace se měla udělat. Pokud se tak nestalo, ale nevznikly žádné dodatečné náklady, zvolená izolace je stejná nebo lepší, tak je to otázka selského rozumu a postupu byrokrata. Je to příklad,kdy se úřady zaměřují na to, na co nemají,“ řekl při návštěvě jihlavské zoo europoslanec Pavel Telička.

ROP JIHOVÝCHOD: jihlavská ZOO je standartní projekt

ROP Jihovýchod našel pochybení u výběrového řízení a za ně udělil korekci 5%. Město Jihlava využilo cesty odvolání k odvolacímu orgánu, což je Ministerstvo financí ČR. „Bohužel stále ještě všichni čekáme na vyjádření ministerstva,“ popsala situaci mluvčí ROPu Kateřina Dobešová.

„Obecně lze říct, že je to standardní projekt. Museli jsme vyčíslit korekci za pochybení, ale není to nic nestandardního u projektů takového rozsahu. Naopak, nějaké pochybení se stává u většiny dotačních projektů. Můžeme také říct, že město Jihlava dlouhodobě, systematicky a kvalitně čerpá dotace z ROP Jihovýchod, řadíme jej mezi ty velmi dobré a neproblémové příjemce dotací,“ dodala mluvčí Dobešová.

Poslední záchrana Jihlavy: europoslanec Telička

Europoslanci mají jen omezené možnosti, jak ovlivňovat úřední rozhodnutí při čerpání dotací z Bruselu.

„Je to citlivá situace. Doporučil bych zástupci Kraje Vysočina v Bruselu, aby tuto záležitost konzultoval u Evropské komise,“ zamyslel se europoslanec Telička.

Europoslanec Telička naznačil možnost interpelovat eurokomisařku. pokud by Jihlava vyčerpala řádné možnosti odvolání proti uděleným dotačním sankcím z ROPu Jihovýchod.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna