Náměstek jihlavského primátora Popelka našel příbuzné mezi vyhnanými Němci po 73 letech

Mluvčí vyhnaných obyvatel německé národnosti z Jihlavska Horst Zeizinger je zřejmě příbuzným náměstka jihlavského primátora Radka Popelky z hnutí ANO. Oba muži na příbuzenský vztah přišli vlastně náhodou během oslav přátelství měst Heidenheim a Jihlavy.

„Pan Zeizinger mi vyprávěl, jak po vyhnání ztratil kontakt se svou sestřenicí v Československu. A to právě zřejmě byla moje prababička,“  naznačil příbuzenský vztah náměstek Popelka (ANO).

Dnešní předseda vyhnaných Jihlavanů Horst Zeizinger vyprávěl náměstkovi Popelkovi o svém osudu vyhnance z Jihlavy do Rakouska. Jihlavsko opouštěl jako tříletý chlapec během pochodu smrti na rakouské hranice. Rakousko ale vyhnance nepřijalo, museli zpět z hranic do internačního tábora ve Stonařově.

Popelka„Bez ohledu na to, zda se nám podaří společné kořeny prokázat nebo ne, má tento příběh podstatně hlubší rozměr. Po 73 letech se ani na jedné straně nepodařilo dohledat rodinné vazby. To je jasný důkaz nesmyslnosti válek. Války neničí jen hmotné statky, ale především nevratně devastují lidské osudy,“ řekl náměstek Popelka.

Spolu s dalšími vyhnanci byl Zeizinger po válce vyhnán z Jihlavy přes Rakousko do Švábského  Gmündu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Jako uprchlík se zapojil do místního života v Německu a stal se místním předsedou vyhnaných Jihlavanů ve Švábském Gmündu.

Samotný Zeizinger se považuje za „starého Jihlavana / alte Iglauer“, jak sami sebe nazývají vyhnaní Němci z Jihlavska.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna