Náměstek Joukl: Investice v Olešné se prodraží Kraji Vysočina i obci Olešná

Libor Joukl

Složitá situace vzniká v obci Olešná při rekonstrukci krajské silnice z Jihlavy do Pelhřimova. Obec Olešná nedokáže sladit své stavební aktivity s aktivitami kraje Vysočina. Tím se prodraží rekonstrukce krajské silnice i oprava obecních chodníků.

Jaká je situace na průtahu Olešnou?

Standartně děláme s obcemi smlouvu o společném postupu. My jako Kraj Vysočina děláme silnici od obrubníku k obrubníku, obec postaví chodníky, přeložky sítí, veřejné osvětlení. Na začátku obec Olešná vůbec nereagovala na naše dopisy, obec Olešná nebyla schopná jako obec odsouhlasit společný postup s námi. Proto jdeme do rekonstrukce sami. Budeme dělat rekonstrukci průtahu Olešnou sami od obrubníku k obrubníku sami na naše náklady. Investice obce Olešná se nebudou dělat v součinnosti, ale bude si je dělat samostatně obec Olešná. Zbytečně se stavba prodražuje, každá stavební firma naúčtuje náklady na vznik staveniště. Na posledním jednání s Krajem předložil starosta Olešné asi čtyři nebo pět obrázků kanalizace pod chodníkama v Olešné vedle naší krajské silnice. Obec Olešná nemá nic uděláno: nemá vykoupené pozemky, nemá vyjádření státní správy. Celá akce obce Olešná není absolutně připravená. My chceme průtah obcí Olešná určitě letos zrealizovat.

Objevil se požadavek posečkat a stavět společně?

Kraj Vysočina připravuje tuto stavební akci v Olešné už tři roky. Finanční zatížení společné stavby by pro Olešnou nebylo nijak enormní. Nevybavuji si jinou obec v Kraji Vysočina, která by nešla do společného postupu s Krajem Vysočina.

Čím si vysvětlujete postup obce Olešná?

Nevím, jestli to je rozpolceností zastupitelstva nebo špatná komunikace starosty se zastupiteli nebo to prostě nechtějí postavit. Není povinnost obce stavět chodníky. Není ani moje povinnost řešit postup obce. Dostali od nás nabídku společného postupu a nevyužili ji. Mohli být součástí výběrové komise u výběru stavební firmy, mohli do stavební dokumentace zapracovat své požadavky. Nerozumím jejich postupu.

Po dokončení stavby krajské silnice v Olešné ji bude možné znovu rozkopat?

To nepůjde.  Dáme tam stavební uzávěru. Obec bude muset jít pod silnicí podkopem. To bude dražší. Na obou stranách podkopu budou muset být stavební jámy. Bude muset jít pod silnicí.

Jak ovlivňuje postup Olešné situaci Kraje Vysočina při rekonstrukci krajské silnice v Olešné?

Vůbec nijak. Tohle si musí vyřešit občané Olešné se svou samosprávou sami. My opravíme silnici a tím zklidníme dopravu v obci, která už nebude tak hlučná.

Váš prosincový dopis probudil Olešnou z nicnedělání a sladkého spánku šípkové princezny. Dalo se to řešit?

Všechno jde, když se chce. I přes liknavý přístup obce Olešná jsme dali do krajského zastupitelstva smlouvu o společném postupu. Mohlo se to zrealizovat.

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna