Náměstek Joukl: Spolupráce s Čínou by měla jít na úroveň měst Jihlavy a Třebíč

Po krajském memorandu o spolupráci Kraje Vysočina s čínskou provincií Wuhan by se spolupráce s Čínou měla posunout na úroveň měst. V úvahu přichází podle náměstka hejtmana kraje Vysočina Libora Joukla zatím dvě největší města na Vysočině: Jihlava a Třebíč. „Náměstek jihlavského primátora pan Výborný o tom hovořil s čínskými politiky,“ prozradil náměstek Joukl.

Spolupráce začíná podpisem memoranda jako určité formy politického prohlášení. Tady nastává pro komunální politiky problém: zahraniční politika měst Vysočiny nebyla předmětem volebních programů. Problém to může být zvláště v případě Třebíče, kdy v městském zastupitelstvu jsou vedle politických stran i silná místní politická hnutí

„Podpisem Memoranda otvíráme dveře spolupráce. Nic nás to nestojí, je to první krok,“ vysvětluje náměstek Joukl.

První krok na Radě města Jihlavy podle dostupných informací znamenal diskusi radních. Snad všechny politické strany v radě města Jihlavy váhají nad podporou sociálních demokratů k prvnímu vstřícnému kroku směrem k Číně. V tomto kontextu je i politicky citlivá otázka vyvěšování tibetské vlajky.

„Ve chvíli, kdy naši politici neví, jak dál vytáhnou lidská práva. Jak máme vyřešena u nás lidská práva ve vazbě na Romy? Na univerzitě v Yitchangu jeden z prorektorů má na starosti zahraniční studenty z Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu. Snaží se tu situaci řešit. Naše pravicové strany by měly řešit byznys a pracovní místa. Na Západě na nás nikdo nečeká s nabídkou spolupráce, Rusko se vyřadilo samo. Čína je dnes největší ekonomika,“vysvětlil náměstek Joukl.

Rozpaky i v Třebíči

Jedna vizitka a několik reklamních materiálů doputovalo z Číny až do Třebíče. “ Kraj v Číně jednal, ale žádnou konkretní oficiální nabídku, na kterou bychom měli odpovedět ano-ne nepřivezl,“ prohlásil třebíčský místostarosta Pavel Pacal (hnutí Pro Třebíč). Nabídka přátelských čínsko-třebíčských vztahů by muselo projít úřední cestou přes místostarostu Pacala.  Podle místostarosty Pacala se v Číně mluvilo i o Třebíči, konkrétní nabídka ale nepadla. Podle sociálně demokratických politiků by města Třebíč a Yitchang mohla spojovat stavba velké elektrárny, která je současně i turistickou atrakcí. Na Vysočině to je atomová elektrárna Dukovany a v Číně největší vodní elektrárna na světě Tři soutěsky.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna