Náměstek Kalina (KDU-ČSL): Jihlavě hrozil úřední kolaps provozu kanalizace

Na konci jara 2016 se krajské město dostalo do dramatické situace vlivem úředního zákazu užívat nově postavenou kanalizaci. Zákaz užívání stavby vydali úředníci jihlavské radnice, investorem stavby kanalizace bylo město Jihlava. Úředníci se postavili proti zájmům vlastního města.

Zákonná povinnost pro oba vlastníky podle Zákona o vodách umožnit napojení kanalizace dvou vlastníků a uzavřít dohodu dvou vlastníků. Bez podmínek. Vlastníkem jihlavské kanalizace je dobrovolné sdružení obcí Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Z tohoto dobrovolného sdružení Jihlava dobrovolně odešla před několika lety. A pokoušela se opravovat kanalizaci vlastními silami.  A dohodnout se SVAKem Jihlavsko.

Kalina

Náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL)

„Bylo to zajímavé jednání. Při všech jednáních se SVAKem bylo cítit vědomí této zákonné povinnosti, postupně začal SVAK podmiňovat svůj souhlas dokončením majetkového vypořádání s Jihlavou. V tom podmiňovaném souhlasu vidím porušení zákona,“ vysvětlil náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Dohodu Jihlavy se SVAKem podepsal bývalý primátor Jaroslav Vymazal, Jihlava budovala novou kanalizaci do svého vlastnictví. Ačkoliv chyběla dohoda dvou vlastníků sousední vodárenské infrastruktury, vodoprávní úřad zakázal užívání nově postavené kanalizace pouze Jihlavě. SVAKu se rozhodnutí jihlavských úředníků nijak nedotklo. Krajský úřad zprvu rozhodnutí jihlavských úředníků nejprve potrvrdil (26.4.2016), za měsíc (24.5.2016) Kraj Vysočina své rozhodnutí zrušil. Rozhodnutí nešlo splnit. Pro kolaudační rozhodnutí vodoprávního úřadu není nutná dohoda dvou vlastníků. Jihlavskou kanalizaci následně kolaudovala Třebíč v posledním možném okamžiku (29.11.2016) před uplatněním sankce ze strany poskytovatele dotace (30.11.2016).

„Celá situace je špatně zákonně ošetřena pro případ, kdy jeden z vlastníků nechce uzavřít dohodu s druhým vlastníkem,“ podotkl náměstek Kalina.

Třebíčská kolaudace

Déle než rok trvala Jihlavě kolaudace nově postavené kanalizace. „Zajímavý je postup Krajského úřadu, který  rozhodnutí jihlavských úředníků potvrdil a pak své rozhodnutí zrušil. A samozřejmě je zvláštní rozdílný přístup jihlavských a třebíčských úředníků ke kolaudaci kanalizace,“ řekl Kalina.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna