Náměstek Výborný (ČSSD): Problémem jsou sólisté v koalici na radnici

Překreslování složení politické koalice ve vedení jihlavské radnice je stále zřetelnější. Sociální demokraté na jihlavské radnici začali vedle koalice spolupracovat i s opozicí. Určitou vizí sociálně demokratického náměstka Vratislava Výborného je čínská investice do volného prostoru u Krajského úřadu.

Postoj jihlavské ČSSD při hlasování s opozicí v otázce Memoranda o spolupráci s Čínou vnímají koaliční partneři jako určitou formu „koaliční nevěry“. Jak to vidíte?

My jsme do toho byli vtaženi Krajem Vysočina. Návštěva z čínské provincie přijela těsně po volbách, ještě nebyla ustavena koalice. Volal mi domů pan náměstek Joukl, že v čínské delegaci je náměstek Wuhanu a chtěl by se sejít se zástupcem Jihlavy. V Jihlavě ale ještě nebyla ani ustavena koalice! U pana Chloupka byl předpoklad, že nebude náměstkem, proto jsem přijal pozvání jako budoucí náměstek. Seznámil jsem se s náměstkem čínského primátora, popovídali jsme si přes tlumočnice. Tehdy naznačili zájem o partnerství s Jihlavou jako hlavním městem Kraje Vysočina. Hrozně se jim líbila geografická poloha Vysočiny uprostřed republiky a zároveň uprostřed Evropy. Měli zájem spíše o hospodářské než politické zastoupení na Vysočině. Tím to tehdy skončilo. Tehdy se mi to usadila v hlavě myšlenka, že Jihlavě chybí kongresová kapacita pro víc než dva tisíce účastníků. Odborák na to nemá ani náhodou. Na jaře jsem zkusil projednat tuhle myšlenku v Číně: musím říct, že tam mají představitele komunistické strany, který jim do řízení města příliš nezasahuje. Představitel čínských komunistů komusi zavolal, dal pokyn a druhý den mě přijal čínský byznysmen. A ptal se jakou investici bych si představoval. Příští rok v létě má letět z Wuhanu do Francie, tak mi slíbil, že se zastaví i v Jihlavě. Za minulý rok měla developerská firma čínského byznysmena obrat jako čtvrtina státního rozpočtu České republiky a zaměstnává 10.000lidí.

To by jako postavili Číňané v Jihlavě konferenční centrum?

Třeba na volné ploše naproti Krajskému úřadu. Ptal se mě na kolik by to vyšlo. Řekl jsem částku kolem tří miliard, obratem se mě zeptal jestli to počítám v dolarech?(úsměv). Každý rok postaví ve Wuhanu jednu linku metra o délce pětatřiceti kilometrů. Tyhle aktivity s politickými kontakty se poněkud přibrzdily tím dohadováním o memorandu v Radě města Jihlavy.

To že jste šli s Memorandem do zastupitelstva vnímají koaliční partneři rozporuplně.

My jsme si řekli, že když to neprošlo Radou města, zkusíme to v zastupitelstvu. Postoj komunistů k přátelství s Čínou se dal odhadnout. Hnutí ANO deklarovalo, že s tím nemá problém. Ale nebyla to dohoda ve stylu „něco za něco“. Byla vůle ANO jako opozice to podpořit. S Čínou to není dohoda s režimem, ale město s městem a Kraj Vysočina s čínskou provincií. Státy a režimy se mění, města zůstávají.

Jednání o Číně ukázalo sbližování ČSSD a ANO, až se objevily úvahy o překreslování koalice. Jak moc fandíte překreslování koalice?

Hnutí ANO se stává skutečnou politickou silou a přestává být ukřičenou opozicí. Na důležitých otázkách jako třeba získání vodárenského majetku od SVAKu Jihlavsko umí opozice spolupracovat. Umí aktivně pomoci při jednáních na Ministerstvech. Hlasování o podání ústavní stížnosti neprošlo díky nekázni v koalici a opoziční ANO se zeptalo: „A proč jste nic neřekli? My jsme brali, že to máte v koalici domluvené a projde to.“ Takhle město přišlo o jeden a půl milionu za uspořádání referenda. Ještě se to nevykrystalizovalo v překreslování koalice. Cítíme určité problémy nikoliv na úrovni politických stran, ale spíše s jednotlivci, kteří vystupují jako sólisté. Je tu problém komunikace, kdy se o některých rozhodnutích dozvídáme až z médií. Pak se na poradě vedení města ptáme: Kde a jak se to dohodlo? Nedohodlo! Ale je to v kompetenci určitého náměstka. Tak jsme řekli, že bychom o tom rádi věděli a nebyli překvapováni skrz média, že to rozhodla Rada města. V ODS a ve Forum Jihlava není názorová jednota. Nechci jmenovat, ale někteří koaliční politici ( a nejsou to jenom zastupitelé ) se nechovají jako solidní koaliční partneři, jsou to nezávislí sólisté. Když to takhle půjde dál, můžeme se do fáze úvah o překreslování koalice brzy dostat.

Jaký je váš pohled na situaci JVAKu a pravidelné odvolávání ředitele Benáčka?

Jednoznačně by měl JVAK fungovat dál, netvrdím, že jako akciovka. JVAK by měl ohlídat finanční toky ve vodárenství. Byl jsem proti odchodu Jihlavy ze SVAKu. Je to podobná situace jako když po manželské hádce jeden z partnerů odejde z domu a než se vrátí jsou u domu vyměněné zámky u dveří. A zjistí, že se nemůže vrátit. Odchod ze SVAKu byl impulsivní, nepřipravený. Byl za tím pan Janderka z ODS. Když si někoho v ODS vytipoval, pomohl mu nahoru. Pan Janderka zpočátku tlačil záležitost s provozováním vodárenství městem, pan Vymazal byl pasivní. Postupně získával v ODS vliv pan Vymazal a ODS mírnila tlak na provozování vodárenství městem. Přestávala fungovat Rada města, o některých událostech v Jvaku radní ani nevěděli. Nejdřív město JVAK prosazovalo a ředitele Benáčka oslavovali, pak začala ODS válčit s pány Janderkou a Dršatou, tedy s JVAKem a z ředitele Benáčka se stal nepřítel ODS. Mě se to nelíbí lidsky, pan ředitel Benáček je technicky zdatný. Je tady určitá pachuť z politiky ODS: nejdříve prosazovali odchod ze SVAKu a vznik JVAKu, dnes pan Vymazal válčí s JVAKem. V současné době to vypadá, že okamžitě nepůjde provozovat vodárenství JVAKem. Myslím však, že se dají najít cesty k provozování vodárenské infrastruktury městem ve spolupráci právě s JVAKem.

Cesty k provozování vodárenské infrastruktury by měly jít cestou právní války nebo politické dohody se SVAKem?

Nevím. Právní cesta doktora Ondruše je jedna varianta s nejistým soudním výsledkem, pak je tu cesta určité formy dohody. Udělat tlustou čáru a dohodnout se bez právníků. Kdokoliv ale může tuto dohodu napadnout, že způsobila městu škodu. A škoda může vzniknout už odpuštěním jediné koruny. Tahle dohoda může být cestou k trestně právní odpovědnosti.

Taky by mohlo dojít na silové řešení podle návrhu pana Tomance?

Že by městská policie obsadila vodárnu na Hosově? To si neumím představit, kdo by takový pokyn vydal a co by to způsobilo. Navrhoval to na představenstvu JVAKu, aby se to právně prověřilo. Ale udělalo by to jenom další škody.

Probíhá soudem nařízená mediace jako určitá forma usmiřování Jihlavy a VASky. Cítíte výsledky mediace?

Zastupuje nás náměstek Kalina a ani nám v Radě města nesmí říct, jak to pokračuje. Ani naznačovat. Když jsme měli schůzku vedení města s Vodárenskou a.s. a vedením SVAKu, pan Fabeš za SVAK deklaroval vůli jednat ve shodě s Vodárenskou a.s. Bavíme se ale i o škodě osmdesáti milionů, které jdou každoročně jako nájem za jihlavské trubky do kasy SVAKu. Za deset let to bude osm set milionů. I o tohle tady jde. Je to téměř jistá cesta před soud k trestně právní odpovědnosti, když odhlasujeme na zastupitelstvu, že něco odpouštíme.

Problémem velkých kanálů v projektu SZV jsou termíny dokončení?

Myslím si, že do konce roku se to stihne. Podle kontrolních dnů to vypadá dobře, byť jsou u toho nepříjemné peripetie: nad vodárenským potrubím je postavená opěrná zeď domu a technici VAS řeknou: „nám ta zeď nevadí“. Řešíme spoustu problémů se starými vodovody, které jsou vedeny jinudy, než jak je zakresleno v mapě a při sebemenším dotyku se rozpadají. Termíny dokončení ale zatím vypadají dobře.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů