Národní technické muzeum se soudí s úzkokolejkou o parní lokomotivu „Malletka“

Od srpna 2016 leží u jindřichohradeckého okresního soudu spor mezi žalobcem Národním technickým muzeem a žalovanou společností Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. o lokomotivu systému Mallet.

Malettova konstrukce lokomotiv je založena na členění pojezdu do dvou samostatných částí, z nichž zadní je pevně spojena s rámem lokomotivy a přední je otočná. Výhodou je zkrácení pevného rozvoru lokomotivy a tím umožnění průjezdu lokomotivy i obloukem poměrně malého poloměru.

Francouzský vynálezce A. Mallet si nechal  patentovat tuto lokomotivu  v roce 1884 .

Původně byl tento návrh myšlen pro lokomotivy na úzkorozchodných drahách, avšak hlavní uplatnění našel u velkých lokomotiv pro horské tratě, kde se uplatnila vysoká adhezní váha a s ní i tažná síla spojená se schopností projíždět oblouky o malých poloměrech.

„V tuto chvíli jednáme s JHMD soudní cestou,“ uvedl ředitel železničního muzea Michal Novotný. Podle informací Občasníku se Národní technické muzeum domáhá peněžitého plnění ve výši 1.655.401 Kč.

“ Řízení je nyní ve fázi, kdy zatím nebylo ve věci nařízeno ústní jednání,“ uvedla mluvčí jindřichohradeckého soudu Petra Říhová.

Lokomotiva Malletka je mimo provoz od roku 2014. „Do oprav jsme investovali částku v milionech korun,“ řekl mluvčí jindřichohradecké úzkokolejky Pavel Matlas.

Krása parní jízdy lokomotivy na úzkokolejce si můžete vychutnat  i vy při nostalgických jízdách na úzkokolejce ( na videu nejde o Maletku,  Malletka má označení U47):

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna