Necidova katastrofa: To pravé Meziříčí využilo materiály města k předvolební agitaci

Město Velké Meziříčí nedalo žádné politické straně souhlas s použitím materiálů města pro volební kampaň. Přesto uskupení To pravé Meziříčí využilo materiály města k předvolební agitaci. Uskupení To pravé Meziříčí vede do voleb bývalý starosta Radovan Necid, následován architektem Petrem Veličkou. Architekt Velička také působil jako sekretář architektonické soutěže, kterou zrušil antimonopolní úřad (více zde). Právě Velička je autorem krajinářské studie, kterou město zakoupilo pro své potřeby.

Město Velké Meziříčí se tak stalo výlučným vlastníkem díla.

Podle informací Občasníku nebyla s městem Velké Meziříčí uzavřena smlouva, která by sjednala, že autor poskytl licenci jiným způsobem, než definuje zákon o právu autorském. Taktéž nebylo sjednáno, že by v daném případě nemohl autor dílo užít a poskytnou licenci někomu jinému.

Jinými slovy místní politické uskupení využilo k předvolební agitaci majetek někoho jiného, aniž by k tomu mělo souhlas vlastníka. Takový nezákonný zásah ale způsobil nemajetkovou újmu na majetku města a zastupitelé města jsou povinni takovou škodu vymáhat po tom, kdo ji městu způsobil.

Uskupení To pravé Meziříčí ovšem počítá s takovým volebním úspěchem, který by jejim kandidátům umožnil ovládnutí radnice a prípadné dosazení Radovana Necida do křesla starosty města. Z funkce starosty odešel Necid po rozpadu jeho koalice a odchodu do opozice. Jádrem sporu se stala architektonická soutěž, která skončila naprostým fiaskem.  I s následným místním referendem stála architektonická soutěž městskou pokladnu přes milion korun.

Právě kvůli chybám při startu architektonické soutěže nemůže radnice jednat s žádným účastníkem architektonické soutěže. Není jasné, zda drobnou chybu při startu architektonické soutěže způsobil sekretář soutěže Petr Velička nebo město Velké Meziříčí pod tehdejším vedením starosty Radovana Necida. Zakázka ale nebyla ohlášena ve Věstníku veřejných zakázek, což shledal Úřad pro ochranu veřejné soutěže jako pochybení pro které zakázal městu Velké Meziříčí jednat o realizaci vítězného návrhu.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna