Nerozhodnost policisty u masivního úniku nafty z kamionu zaplatí daňový poplatník

Osm set litrů nafty proteklo městysem Stonařov letos na konci dubna při nehodě kamionu. Hlavní silniční tah z Jihlavy na Znojmo byl uzavřen na celé odpoledne. U dopravní nehody zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanice Jihlava a Třešť spolu s dobrovolnými hasiči obce Stonařov.

Policie sice zabezpečila objízdné trasy, jen  úředně nerozhodla, že porouchaný kamion s unikající naftou tvoří překážku silničního provozu. Zásah několika jednotek hasičů ve Stonařově tak zaplatí v konečném důsledku zaplatí daňový poplatník. Vybudování záchytných hrází proti úniku nafty do deštové kanalizaci, kolem stovky použitých pytlů se sorbentem.

Specializovaná firma povolaná policisty k zásahu přijela  až po třech hodinách od nehody. Policie ale neoznačila porouchaný kamion na hlavním silničním tahu z Vysočiny na Znojmo a dál na Wien v Rakousku za překážku silničního provozu.

Kdyby policista jako úřední osoba neprodleně označil porouchaný kamion s unikajícím palivem za překážku silničního provozu nastal by „úřední fofr“: na místo nehody neprodleně povolán smluvní partner správce komunikace, zpravidla odtahová služba.  Čas příjezdu: kolem třicet minut.

Na místě nehody by po „úředním fofru“ vyhlášeném policisty začaly platit smluvně stanovené termíny pro likvidaci dopravní nehody. Za dvě hodiny by musela být dopravní tepna do Rakouska zprovozněna. A především by veškeré finanční náklady za likvidací dopravní nehody šly přes odtahovou službu za pojišťovnou viníka nehody.

Práci hasičů na místě zásahu vždy platí stát. Finanční náklady na práci dvacítky hasičů včetně výjezdu do Stonařova lze odhadnout na částku kolem padesáti tisíc korun, další deseti tisíce korun pak stály použité technické prostředky hasičů na zachycení uniklé nafty.

Nerozhodnost a liknavý postup policie na místě nehody ve Stonařově tak zaplatí ke spokojenosti pojišťoven daňový poplatník. I když o tom zatím asi nevěděl.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna