Nová trolejbusová linka „G“ do Bosche může mít až stovku spojů denně

Statutární město Jihlava začíná oprašovat plány na novou trolejbusovou linku „G“ z centra města do průmyslové zóny Bosch a dál do Pávova. Projektový záměr existuje od poloviny osmdesátých let, aktualizován byl v devadesátých letech. Nebyl ale nikdy realizován. Ministerstvu dopravy se podařilo zajistit pro Jihlavu asi sto milionů korun pro zvýšení počtu přepravených cestujících v elektrické trakci. Po dokončení výstavby trati mohou ale chybět trolejbusy.

Jihlava potřebuje nakoupit z vlastních zdrojů zhruba pět nových parciálních trolejbusů, které jsou schopné část jízdní trasy projet na baterie jako elektrobusy.

Cena jednoho parciálního trolejbusu se pohybuje kolem dvanácti milionů korun.

Parciální trolejbus ve Zlíně

Dopravní podnik města Jihlavy z vlastních zdrojů pořizoval jeden trolejbus ročně. V současné době provozuje jihlavský dopravní podnik asi šedesát vozidel, zhruba polovina jsou autobusy a polovina trolejbusy.

Po výstavbě trati pro linku „G“ bude potřeba změnit poměr autobusů a trolejbusů ve vlastnictví dopravního podniku zhruba na čtyřicet trolejbusů a dvacet autobusů.

V době mimo špičku by trolejbusy končily svou jízdu na lince „G“ na bývalé točně u podniku „Domácí potřeby“, kde dnes probíhá vážení kamionů. Ve špičce by trolejbusy zajížděly až k areálu firmy Bosch-Diesel. Možností je i prodloužení linek jízdou na baterie až do obce Jihlava-Pávov.

Podle dopravního modelu z roku 2017 je v celém úseku linky „G“ dopravní poptávka větší než u většiny trolejbusových linek ve městě.

Vedení města počítá se zavedením více než stovky spojů denně v úseku Kaufland-Bedřichov. Denní počet přepravených cestujících se může pohybovat kolem pěti tisíc osob.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna