Nové cestářské nákupy sypačů: dvě nabídky vyřazeny, zbývající zvítězila

Vysočinští cestáři budou používat k údržbě krajských silnic vozidla značky Mercedes.  Dodavatelem bude firma Croy za cenu 96,6 milionů korun. Výběrové řízení bylo ukončeno počátkem července. Informaci potvrdil ředitel krajských cestářů Jan Míka.

Zajímavým momentem výběrového řízení je vyřazení nabídek firem Hesti (značka MAN) a PROFI AUTO (značka IVECO) z důvodu mimořádně nízké ceny. Obě firmy ocenily náklady na zaškolení šestadvaceti řidičů symbolickou jednou korunou. Vyřazené firmy mimořádně nízkou cenu odůvodnily obchodní politikou zastoupených automobilek, které ve vztahu k významným odběratelům státní správy poskytují nabídky za symbolickou jednu korunu.

Hodnotící komise se podle informací Občasníku nabídkami velmi pečlivě a obsáhle zabývala. Rozhodla, že vysvětlení nabídkových cen uchazečů považuje za nedostatečné, protože se nabídkové ceny blíží cenám nulovým.

Zájemci o veřejnou zakázku museli cestářům představit na jaře funkční vzorky. Požadavek na funkční vzorek totožný s předmětem veřejné zakázky považovali někteří zájemci za nepřiměřený až diskriminační vzhledem k termínům soutěže. Jeho objednání a dodávka smluvní automobilkou může trvat i půl roku.  Podle vysočinských cestářů jen tři měsíce.

Diskriminace?

Někteří dodavatelé se ohradili proti požadavku na nezávislé topení korby nákladu. Toto řešení ale vysočinští cestáři zvolili s ohledem na klimatické podmínky zimy na Vysočině.

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny používá 154 kusů sypačů, jejichž průměrné stáří je více téměř čtrnáct let. Nejstarší skupina sypačů (tovární značky ŠKODA 706, LIAZ, Tatra 815 a Praga) je stará v průměru přes třicet dva let. Cestáři počítají s vyřazením celkem 30 kusů těchto vozidel a nahrazením nově nakoupenými vozidly značky Mercedes. Stáří vozového parku se významným způsobem projevuje v nákladech na opravy techniky. Celková výše nákladů na externí opravy sypačů včetně spotřeby náhradních dílů činí za poslední tři roky v průměru 8 748 tis. Kč ročně.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna