Nové Město na Moravě navrhuje ocenit rodáka Bradyho medailí předsedy vlády

Novoměstský rodák Jiří Brady je od roku 2009 také čestným občanem svého města. V roce 1941 byla jejich matka zatčena gestapem a deportována do Ravensbrücku. V září téhož roku byl zatčen i jejich otec, který byl poslán do Osvětimi, kde v červenci 1942 zahynul.Sourozenci zůstali nakrátko u své tety a strýce (katolíka), deportováni byli v květnu 1942 do Terezína. Žili tam až do podzimu 1944, kdy byli rozděleni a odvezeni do Osvětimi. Hana brzy poté zemřela v plynové komoře. Jiří byl převezen do pobočného tábora Gliwice. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout. Zůstal na cestě až do května toho roku, kdy se dostal k příbuzným v Novém Městě, od kterých se dozvěděl, že jeho rodiče zahynuli.

Již několik let usiluje vedení města Nového Města na Moravě, aby se panu Jiřímu Brady dostalo i významného ocenění ze strany prezidenta České republiky.

Letos se podařilo prosadit návrh na vyznamenání Jiřího Brady do usnesení Poslanecké sněmovny, kterým parlament předkládá své návrhy prezidentu republiky. Prezident republiky ale šktl jméno Jiřího Bradyho z návrhu na vyznamenání.
„Vzhledem k tomu, že Jiří Brady zřejmě navštíví v nejbližších dnech Českou republiku, požádal jsem předsedu Vlády České republiky, aby zvážil možnost udělit Jiřímu Brady medaili Karla Kramáře,“ uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.
Medaili předává předseda vlády v upomínku těm, kterým se premiér jako politik rozhodl poděkovat za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna