Novými družebními partnery Jihlavy mohou být „havířská“ města z Norska

Královská hora. Tak by se dalo do češtiny přeložit jméno města, které by si norský velvyslanec Robert Kvile uměl představit jako partnerské město Jihlavy. O možnosti navázat družební vztahy s Norskem jednal s velvyslancem náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (více zde). Královská hora, norsky Kongsberg je město významné pro jeho stříbrné doly, z nichž bylo pravděpodobně vytěženo přes 1 350 tun stříbra. Stříbrné žíly zde byly poprvé objeveny roku 1623 a poslední rok těžby byl rok 1957. V roce 1770 místní doly zaměstnávaly přes 4 000 pracovníků a tím byl Kongsberg i druhým největším městem Norska, tedy po Bergenu (přestože Oslo bylo a je hlavním městem Norska, není největším městem).

Stříbrný důl ve městě Kongsberg je dnes turistickou atrakcí. Foto: Kjetil Bjørnsrud

Druhým vhodným městem pro partnerství s Jihlavou je město Røros je známé svými měděnými doly. I tady podobně jako v Kongsbergu začala těžba již v 17. století a trvala 333 let, než byla ukončena roku 1977. Město bylo znovu postaveno po zničení švédskými vojsky v roce 1679, z té doby má město 80 dřevěných domů, z nichž většina stojí kolem jednoho nádvoří. Mnohé z dochovaných domů si ponechaly své tmavé průčelí ze smolných klád, což jim dodává středověký vzhled.

Norské havířské město Røros Foto: Hogne

Røros patří k nejchladnějším místům v Norsku. Je to způsobeno především nadmořskou výškou kolem 600 m a kontinentálním klimatem, v této části země se již neuplatňuje vzduch mírných šířek jako u pobřeží, od něhož je Røros oddělen poměrně vysokým pohořím.

Město Røros bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna