Občanská poradna varuje: Dlužníci pozor, chystá se změna osobního bankrotu

Jihlava – Senát na svém jednání dne 19. ledna 2016 schválil novelu insolvenčního zákona, 14. 2. Novelu podepsal prezident Miloš Zeman. Velké změny přinese do života dlužníkům, kteří chtějí využít návrhu na osobní bankrot.

Karel Křivánek

Karel Křivánek

„Novelu insolvenčního zákona, tak, jak ji připravilo Ministerstvo spravedlnosti, v minulých dnech projednal a schválil Senát. Dle Ministerstva spravedlnosti, má tato novela vést k  omezení počtu subjektů, prostřednictvím kterých mohli dlužníci podávat insolvenční návrhy. Tyto návrhy vykazovaly časté chyby, které vedly k jejich odmítání, říká ředitel Občanské poradny v Jihlavě Karel Křivánek.

V polovině února  byla tato novela podepsána prezidentem republiky.

Tato novela přináší změny, které se dotknou lidí, kteří uvažují o řešení svých závazků. Až vstoupí zákon v platnost, nebudou již moci fyzické osoby samy podávat insolvenční návrhy na příslušné Krajské soudy. Za dlužníka bude moci podat insolvenční návrh pouze advokát, notář, insolvenční správce či akreditovaná právnická osoba.
Novinkou se také stane ceník služeb – u advokáta, právníka či insolvenčního správce bude konečná částka 4 000,- bez DPH (v případě podání manželů 6 000,- Kč bez DPH) a v akreditované právnické společnosti budou tuto službu poskytovat bezplatně.
Další novinkou, kterou novela zavadí je akreditace právnických osob. Tato akreditace je podmínkou pro poskytnutí služeb v rámci dluhového poradenství, zejména sepsání a podání návrhu na osobní bankrot, jeho konzultaci s klientem a případné odstranění vad v návrhu. Pro získání akreditace bude nutné například splnit podmínku bezúhonnosti právnické osoby (např. zakladatelů, členů, statutárních orgánů,…) a také nutnost spolupráce s osobou odborně způsobilou.
Karel Křivánek k tomu dodává: „Nejen naše poradna se bude ucházet o akreditaci, ale i další občanské poradny na Vysočině, které jsou členem Asociace občanských poraden.“
Zajímavostí v předložené novele patří ustanovení věnující se správním deliktům a přestupkům. Fyzická soba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně poskytne jinému služby v rámci řízení oddlužení, za to jí uložení sankce až do výše až 500 000,- Kč. U právnických osob hrozí obdobné pokuty, či sankce zákazu činnosti na dobu 5 let.
„Novela přinese mnoho novinek do současné praxe, jistě se postupně objeví celá řada jejích dalších právních rozborů.
Cílem tohoto článku je upozornit dlužníky, že zanedlouho začne platit norma, která změní současný stav,“ dodává ředitel Občanské poradny.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna