Obce z Jihlavska úspěšně zažalovaly stát o jaderné úložiště, ministerstvo se odvolalo

radioaktivitaPřed třemi lety zažalovaly obce Hojkov, Cejle, Milíčov a Nový Rychnov společně se spolkem 2. alternativa postup státu při stanovení průzkumného území pro budoucí jaderné úložiště v lokalitě Hrádek na Jihlavsku. Soud jejich žalobě vyhověl a zrušil stanovení průzkumného území.

Hlavním důvodem pro zrušení průzkumné území na lokalitě Hrádek je postup Ministerstvo životního prostředí.  Ministerstvo akceptovalo postup Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která účelově oddělilo geologické průzkumy od záměru, ke kterému směřují, tedy vybudování hlubinného úložiště.

„Opět se ukázalo, že ani stát si nemůže v takto důležitých otázkách rozhodovat dle svých uvážení a měl by si již konečně uvědomit, že na postoj a rozhodnutí občanů musí brát zřetel,“ řekla starostka Cejle Pavlína Nováková.

Postup „salámovou“ metodou, který SÚRAO zvolilo, je chybný podle obcí chybný a je nejvyšší čas jej změnit. Bez jasně daných pravidel a férového procesu problematiku jaderného odpadu řešit nelze.

„Úspěšné rozsudky zpochybňují použitelnost výsledků provedených geologických prací, které byly získány na základě nelegálních rozhodnutí,“ míní Edvard Sequens ze sdružení Calla.

V letošním roce má dojít ke snížení počtu zvažovaných lokality  z devíti na čtyři.  Pro tento výběr lokalit ale Správa úložišť radioaktivních odpadů hodlá použít výsledky geologických prací, které byly získány na většině průzkumných územích, jejichž platnost zrušil soud. To citelně zpochybňuje právní korektnost celého výběru.

Čtyři lokality na Vysočině mají šanci postoupit do užšího výběru lokality výystavby jaderného úložiště: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. V úvahu připadá i výstavba přímo v areálu jaderné elektrárny Dukovany. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025.

První etapa výběru lokality s milníkem do konce roku 2018, předpokládá vyhodnocení všech lokalit z hlediska dlouhodobé bezpečnosti, možných vlivů výstavby a provozu úložiště na životní prostředí a z hlediska socioekonomických vlivů výstavby a provozu úložiště na rozvoj lokalit a životních podmínek obyvatelstva.

Výsledkem provedeného hodnocení bude doporučení čtyř lokalit pro další fázi průzkumu. Správa úložišť radioaktivních odpadů se chystá oznámit výsledky první etapy výběru v polovině prosince.

 

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna