Ohrozí záměr rozšíření žďárské čističky kvalitu života ve městě?

Bude život občanů Ždáru nad Sázavou komplikovat zápach z čističky na katastru sousedního obce? Zastupitelé Ždáru nad Sázavou začnou hledat politickou vůli k rozšíření kapacity a zvětšení současné čističky odpadních vod v Hamrech nad Sázavou. Čistička by se měla rozšířit na pozemky sousední louky směrem k železničnímu viaduktu, blíž ke Žďáru nad Sázavou. Za viaduktem už stojí největší žďárské sídliště Stalingrad.

Podnikatelský záměr Vodárenské a.s. může ovlivnit kvalitu života i cenu nemovitostí ve městě, hlavně na sídlišti Stalingrad.

„Pozemky stoprocentně koupíme,“ je rozhodnutá předsedkyně Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Žďár nad Sázavou Dagmar Zvěřinová (ČSSD). V městském zastupitelstvu Žďáru nad Sázavou je Zvěřinová v opozici, žďárskému SVAKu předsedá z titulu zástupkyně sousední obce Jámy.

Rozšíření čističky je vyvolané potřebou připojit celou obec Hamry nad Sázavou k současné čističce, která je i postavená na katastru obce Hamry. Svým provozem ale bude čistička komplikovat život na největším žďárském sídlišti Stalingrad. Rozšíření čističky znamená především rozšíření kalového hospodářství čističky.

„V určité fázi kaly odvezeme ke zpracování jinam, je tam technologická a kapacitní hranice,“připustila předsedkyně Zvěřinová.

Záměr modernizace žďárské čističky už běží na plné obrátky: obec Hamry nad Sázavou v nejbližší době přizpůsobí záměru vodařů i svůj územní plán. Zhruba příští rok se zrodí žádost o státní dotaci, stavět se začne kolem roku 2020. Kolaudace rozšířené čističky je naplánovaná nejpozději na jaro 2023.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna