Omyl IDNESu: Hitlerova dálnice nikdy nevedla přes Vysočinu

Server IDNES přepisuje historii mostu přes Želivku. „Jeho počátky jsou spojované se stavbou takzvané Hitlerovy dálnice,“tvrdí server IDNES. Ve skutečnosti jsou počátky mostu spojované s osobou továrníka J.A.Bati, který na vlastní náklady naprojektoval silniční spojení Praha-Košice. Hitlerova dálnice přes Vysočinu nikdy nevedla.

Není to přitom poprvé, kdy se redakce IDNESu snaží „postavit“ Hitlerovu dálnici přes Vysočinu. Jiný nedokončený most silničního spojení Praha-Humpolec (stavěný podle záměrů J.A.Bati) uspěl v soutěži vyhlášené IDNESem o „Unikát Vysočiny“. Most ale stojí ve Středočeském kraji.

Exteritoriální dálnice A-88 Wien-Breslau , zvaná Hitlerova dálnice(zdroj: Wikipedia)

Podnikatelský rod Baťů naučil dělníky vidět, že tam, kde sice byla na straně státu dobrá vůle, ba i schválené plány, ale nestačily prostředky, ve Zlíně se vždy našla cesta. A někdy i dotováním státní pokladny.

Na základě projektu J.A. Bati se v období Protektorátu Čechy a Morava začaly stavět mosty přes hluboká údolí na Humpolecku. Pro válečné neúspěchy nebyl úsek Praha-Humpolec za doby Protektorátu nikdy postaven. Později údolí zaplavila údolní nádrž Želivka.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna