Omyl MFDNES: Rakouskou leteckou záchranku provozuje spolek, nikoliv soukromá firma

Deník MFDNES se dopustil vážného omylu při informování o činnosti letecké záchranky v sousedním Rakousku. „Rakouská společnost Helikopter Air Transport bude vedle základny v Jihlavě zajišťovat službu ještě na stanici v Ostravě. V Rakousku, kde působí už 34 let, má Heliair 16 základen letecké záchranné služby a další čtyři provozuje v zimním období v horských oblastech Alp,“ uvedl deník MFDNES  (Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/letecka-zachranna-sluzba-na-vysocine-meni-letove-hodiny-p2g-/jihlava-zpravy.aspx?c=A161214_2292570_jihlava-zpravy_evs ).

Základny letecké záchranky nelze vlastnit asi nikde na světě, ve svém principu jde o veřejný statek, který slouží všem občanům. Nemůže být vlastněn komerční firmou.

Leteckou službu v Rakousku zajišťuje Christophorus Flugrettungsverein (CFV – český název Letecký spolek sv. Kryštofa), které společnost Helikopter Air Transport smluvně zajišťuje servis vrtulníků EC 135. V Rakousku je letecká záchranka vybavena pouze stroji Eurocopter.

Způsob zajištění letecké záchranky v České republice se na jaře letošního roku stal předmětem sporu mezi ministry financí Andrejem Babišem (ANO) a tehdejším ministrem zdravotnictvím Svatoplukem Němečkem  (ČSSD). Pokud by v budoucnu měl být provozovatelem letecké záchranky stát, bude muset ministr zdravotnictví najít ve státním rozpočtu přes miliardu korun. I nákup samotných vrtulníků je nutné plánovat v dostatečném předstihu: čekací doba od objednání až po dodání vrtulníku může trvat i několik let.

Jedna odpověď
  1. Jasoň Klíma

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna