Osudová místa Vysočiny: Havárie pilota Zbořila (Šimanov 1957)

Chvíli bylo slyšet éro, jak létá v kruzích nad mraky, pak obrovská rána. A zlověstné ticho. Na kopci nad Šimanovem havaroval MIG-15 pilotovaný majorem Josefem Zbořilem. Na místě havárie zemědělci nacházeli ještě po letech lidské ostatky. Vojenský letoun MIG-15 nestihl vybrat zatáčku a vyryl hlubokou brázdu v poli. Armáda zbytky trosek odvezla, ostatky pilota Zbořila rozmetal náraz do země.

Osudový let

Dvojice letounu Mig-15, pilotovaných inspektorem pilotáže majorem Jaroslavem Vrbou a starším letovodem LU majorem Josefem Zbořilem odstartovala 24.9.1957 v 07,10 hodin z letiště Čáslav k nácviku slétanosti ve dvojici. Při letu ve výšce 4000 metrů provedl major Zbořil, letící na čísle, v pravé zatáčce přeskupení z levé strany na pravou.

Přeskupení provedl následkem oslnění sluncem bez rozkazu vedoucího. Manévr neprovedl přesně a dostal se před vedoucího.V důsledku toho s ním ztratil kontakt a rádiem volal, že ho nevidí. Zvýšil rychlost a pokračoval v přímém letu pod krzem 140°. Vedoucí, které své číslo viděl pokračoval v letu za ním, radiem mu dal pokyn točit zatáčku do prava. Major Zbořil rozkaz neslyšel a opakoval znovu hlášení, že vedoucího nevidí.Během letu zvýšil rychlost na 900 km/h, takže se vedoucímu nepodařilo k němu přiblížit.

Po třech minutách letu provedl major Zbořil zatáčku do prava, kterou ukončil v klesání 20-30° pod kurzem 360°, což byl kurz na letiště. Po přiblížení se k horní hranici mraků, letoun srovnal. V tomto okamžiku uviděl před sebou díru v mracích, kterou chtěl provést sestup pod mraky a návrat na letiště. Při převedení letounu do prostoru mezi mraky nepočítal s velkou rychlostí, nestačil provést zatáčku mezi mraky a vlétl do mraků. Let v mracích podle přístrojů nezvládl, dostal se do nezvyklé polohy, kterou se mu po vylétnutí z mraků nepodařilo srovnat a narazil s letounem do země v katastru obce Šimanov.

Místo havárie

V naší armádě sloužil 30 let. První MiGy začaly létat na letišti v Mladé u Milovic již koncem května 1951. Od června zde pak fungovalo výcvikové středisko, které do konce roku proškolilo téměř stovku pilotů. MiG měl tendenci k přechodu do nekontrolovatelné rotace, zvláště byl-li pilotován nezkušeným pilotem. Nekontrolovaný přechod do rotace byl zřejmě i příčinou havárie majora Zbořila nad Šimanovem.

V lese nedaleko pomníku se každoročně konalo pálení čarodějnic. K pomníku majora Zbořila se nejlépe dostanete, když se místních lidí v Šimanově zeptáte na místo pálení čarodějnic.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna