Pačiska (ČSSD) stále nevysvětlil milionový střet politických a mažerských zájmů

Starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska (ČSSD) zatím nijak nevysvětlil milionový střet politických a manažerských  zájmů při řízení města.  Spolu s místostarostou Josefem Vojtou (Sdružení za rozvoj bystřického regionu) pobírali plat jednatelů městských společností i v době, kdy to výslovně zakazoval Zákon o střetu zájmů.

Než se starosta Pačiska stal členem místní ČSSD v Bystřici nad Pernštejnem, kandidoval také za uskupení Sdružení za rozvoj bystřického regionu.

fb„Články o tom, jak jsem bral z peněz daňových poplatníků, že město špatně hospodaří a je na pokraji bankrotu, že jednou píši reakci na články příliš brzy a pak zase příliš pozdě, mně berou klid na duši. Nicméně mám dost sil na to, abych dokázal těmto tlakům čelit,“ napsal starosta Pačiska v červencovém městském zpravodaji.

I když zákon nezakazuje, aby starosta byl současně jednatelem městské společnosti, není takový postup příliš žádoucí. Spojení funkcí vzbuzuje pochybnost o objektivitě rozhodování. Starosta zde totiž jednak má hájit zájmy obce coby starosta, jednak zájmy městské společnosti coby jednatel.

Zákon o střetu zájmu výslovně stanoví, že uvolněnému zastupiteli, který zastupuje kraj nebo obec v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech podnikající právnické osoby (pokud v ní kraj nebo obec má podíl nebo hlasovací práva), nenáleží za tuto činnost odměna.

Společnosti ve kterých působí starosta Pačiska jako jednatel nebo člen dozorčí rady ale odmítají veřejně sdělit výši Pačiskovy odměny. Je proto možné, že starosta Pačiska stále pobírá odměny v rozporu se Zákonem o střetu zájmů.

Představitelé vysočinské ČSSD se zatím nevyjádřili k problémům kolem příjmů starosty Karla Pačisky. Ani mu nevyjádřili jednoznačnou politickou důvěru.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna