Památky Vysočiny: Památník Zdislavy z Lemberka (Křižanov)

U příležitosti oslav 20. výročí svatořečení Zdislavy z Lemberka chystá Křižanov odhalení památníku na náměstí. Odhalen by měl být 27. září 2015. Zdislava z Lemberka byla dcerou Přibyslava z Křižanova a Sibyly, původem snad Němky, příp. Italky, která přišla do Čech s Kunhutou Štaufskou, nevěstou krále Václava I. Její jméno je spojováno s dominikánskými kláštery v Turnově a v Jablonném v Podještědí, zde zároveň se špitálem, Přímá péče o nemocné právě v Jablonném však není spolehlivě doložena.

Zemřela předčasně v přibližně 33 letech, tradovanou tuberkulózu antropologický výzkum nepotvrdil. Pohřbena byla v kostele svatého Vavřince v Jablonném.

Od roku 2000 je také hlavní patronkou Litoměřické diecéze a od roku 2002 patronkou Libereckého kraje.

Památník Zdislavy z Lemberka

Bude se jednat o kruh v průměru cca 12 m, zapuštěný asi 40 cm pod úroveň terénu, který bude vydlážděný žulou. V tomto prostoru bude zabudována nová kašna ve tvaru sférického trojúhelníku, obložená leštěnou žulou a u ní bude bronzová socha mladé Zdislavy, jak odcházela z Křižanova za Havlem z Lemberka. Součástí bude fontána. Do prostoru budou tři vstupy (včetně bezbarierového). Po obvodu bude lavička z leštěné žuly, v rozích kašny budou atributy sv. Zdislavy (z bronzu). Kruh bude lemovat symbolicky 12 sloupů o výšce 250 cm, nahoře budou historické, popř. filosofické nápisy a vše bude osázeno stromy. U sloupů pak bude posezení.

Díla se ujal akademický sochař Otmar Oliva spolu s architektem Ing. Františkem Zajíčkem z Olomouce (projekt). Model a kamenné prvky zhotovuje Petr Novák.

fb

Model křižanovského památníku Zdislavy z Lemberka

 

Požehnáno papežem Františkem

Křižanovská farnost dlouho plánovala pouť do Říma a Vatikánu, které se nakonec uskutečnila v dubnu letošního roku. Zúčastnilo se jí čtyřicet farníků. Ti byli ve středu 17.4. 2013 přítomni audienci na Svatopetrském náměstí, a Svatý otec František je jmenovitě přivítal mezi dalšími asi sedmdesáti tisíci poutníky. Na závěr audience papež František požehnal základní kámen, který bude později vložen do památníku sv. Zdislavy.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna