Pieta v Humpolci: Promění se morové pohřebiště v tenisové hřiště?

Malý nenápadný plácek uprostřed městské zástavby je vyjímečným místem v centru Humpolce. V době velkých epidemií sloužil jako nouzové pohřebiště obyvatel města. Jediný dochovaný písemný pramen informací z konce devatenáctého století mluví o třech stovkách pohřbených obyvatelů Humpolce.

 

Svatý kříži, slavné heslo, buď od nás vždy uctěný, chválený a zvelebený! Pomník tento leta Páně 1714,1715 a 1770 hladem morem zemřelým zde bratrům a sestrám v Kristu dal zřídit Jos. Nápravník 1848.

Vlastně jen jediný písemný záznam z roku 1891 vysvětluje důvody postavení pomníku: R0ku 1769 a 1770 byla v Čechách velká neúroda. Lidé se živili trávou, kůrou a otrubami. Z toho vzešly všelijaké nemoci, jež ani Humpolce neušetřily. Opět bylo použito bývalé pohřebiště „U cihelny“ k pochování nešťastníků Nečítaje zemřelé obyčejnou smrtí, zemřelo na celé farnosti 300 osob. Mnozí byli pochování jen v plátno nebo pytel jsouce zabaleni neb pozůstalí na rakev neměli.

Současnost? Tenisové kurty

Humpolec nyní přemýšlí nad novým způsobem využití lokality morového pohřebiště. V sousedství postavená tenisová hala by se mohla ještě rozrůst do volného prostoru o jeden až dva tenisové kurty. Na pohřebiště předků se v Humpolci zapomíná, sportu je dnes potřeba víc než piety.

Další fotografie hledejte na profilu Občasníku v sociální síti (přímo zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna