Po reformě dopravních spojů chybí v havlíčkobrodské veřejné dopravě šoféři

autobusHavlíčkobrodské veřejné dopravě chybí šoféři.“Nejsou dodržovány bezpečnostní přestávky,“ řekl Občasníku odborový předák Vlastislav Čejka.

Po dvou desítkách let se loni v prosinci změnil systém vedení linek městské hromadné dopravy. Nový dopravní systém vedení linek havlíčkobrodské veřejné dopravy počítal s navýšením počtu řidičů o dva, ve skutečnosti ale dva šoféři odešli. Chybějící šoféry musí za volantem zastoupit jejich kolegové. Plus záskoky za letní dovolené.

Šoféři už dávají vedení města najevo, že současný podstav řidičů není dlouhodobě udržitelný. A upozorňují vedení firmy na možné problémy s bezpečností práce.

„Zrovna před měsícem skončila kontrola inspektorátu práce a nic se nezjistilo,“ řekl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

I místostarosta Jůzl chápe nutnost zajistit dostatečný počet šoférů za volantem, aby mohla být zajištěna dopravní obslužnost města. „Musíme nabrat řidiče přes inzerát, ale prostě nejsou na trhu k dispozici,“ dodal Jůzl.

Nedostatek řidičů autobusů je totiž celostátním problémem.  Na českém trhu odhadem chybí až deset tisíc řidičů v nákladní a osobní dopravě. Nástupní plat přes třicet tisíc korun už dnes mladou generaci neláká usednout za volant a stát se šoférem z povolání. A starší řidiči odcházejí do výslužby.

„Prestiž profese řidiče už není ve společnosti taková jako dřív. Zdravotní stav musí mít pomalu jako kosmonauti, za každý přestupek za volantem hrozí navíc vysoké pokuty,“ řekl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

Dalším problémem je pak úbytek šoférů v kamionové dopravě.Podle odhadů odejde z Česka za lepším výdělkem přes sedm tisíc řidičů ročně především do Německa a Rakouska.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna