(VIDEO) Pochybení Policie ČR? Policisté neoznačili místo hromadné nehody za překážku silničního provozu

Když se viník nehody nedokáže postarat o odstranění překážky v silničním provozu, označí Policie ČR překážku a vyzve správce komunikace k jejímu odstranění. Takový je postup dle litery Zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Policie ale stále častěji využívá jiný postup než podle litery zákona: policista zatelefonuje na infolinku nehodového centra pojišťoven. Jako například u velké nehody autobusu a zahraničního kamionu nedaleko Vysokých Studnic na Jihlavsku.

Zahraniční kamion patrně nedal přednost linkovému autobusu při odbočování a došlo ke srážce. Na místě nehody bylo více než desítka zraněných. Řidiče kamionu jako pravděpodobného viníka nehody odvezla do nemocnice záchranná služba.

Dana Čírtková„Policie ČR v případě dopravní nehody o tom, že vozidla tvoří překážku silničního provozu nerozhodla, prováděla šetření ve věci podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedla tisková mluvčí Policie ČR Dana Čírtková.

Po ukončení policejních úkonů na místě nehody ovšem nastal problém: kdo uklidí místo nehody? Odstraňování následků nehody má začít neprodleně, ovšem pravděpodobný viník nehody byl v péči lékařů a nebyl schopen sám zajistit likvidaci následků nehody.

I na takové situace ale pamatuje litera Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Policie má označit překážku a vyzvat k jejímu odstranění správce komunikace. K tomu ale podle dostupných informací nedošlo. Podle dostupných informací policista zavolal nehodové centrum pojišťoven. Proč? To policie nechce říci.

„Policie České republiky nebude zdůvodňovat důvody provádění úkonů v rámci výkonu své služby,“ uvedla tisková mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.

Telefonát na nehodové centrum pojišťoven byl až ve večerních hodinách, téměř po sedmi hodinách od nehody. Tento policejní postup ale nemá oporu v platné legislativě o provozu na pozemních komunikacích. Teprve pot začal úklid místa nehody a uvedení komunikace do původního stavu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna