Jihlavští politici o J. Assange : Tupec planety i zajímavý host filmového festivalu

Jedním z hostů podzimního festivalu dokumentu v Jihlavě by měl být Julian Assange ,který je znám jako mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks – internetového serveru, který za posledních několik let zveřejnil množství utajovaných dokumentů. Assange tvrdí, že Facebook a Google mají tajné projekty pro americký dohled.  „Bude to přesně 29. října 2015,“ upřesnil ředitel festivalu a jihlavský zastupitel Marek Hovorka (TOP09).

Lidovci se vymezili

Předseda vysočinských lidovců a náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina proti účasti Juliana Assange ostře protestuje, označuje ho za zbabělce.“ Nemusím souhlasit se všemi vojenskými akcemi USA, ale pořád je to demokratická země, která pomohla Evropě vyhrát druhou světovou válku a i dnes nám může pomoci v celosvětových bezpečnostních hrozbách,“ říká náměstek primátora Kalina.  Svoje vyjádření nechce předseda vysočinských lidovců Jaromír Kalina nijak mírnit. „Postoj jihlavské KDU-ČSL má moji podporu,“ prohlásil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

TOP09: cenzura obsahu festivalu od lidovců?

TOP09 se obává možnosti „cenzury obsahu“ mezinárodního festivalu, který je dotován z prostředků města Jihlavy i kraje Vysočina. „Nezbývá než doufat, že ze strany pana náměstka Kaliny nemělo jít o výhrůžku směrem k pořadatelům festivalu, aby jména Juliana Assange z programu stáhli, nebo by mohlo vedení města Jihlavy zrušit přislíbenou dotaci. Byla to totiž tvůrčí autonomie organizátorů a jejich skvělá práce, která z Jihlavy vytvořila výrazný bod na evropské filmové mapě,“ podotkl předseda jihlavské TOP09 Kryštof Kothbauer.

Rozpočet letošního ročníku jihlavského festivalu dosáhne přibližně 15 milionů korun. Podařilo se zachovat všechny granty z minulosti kromě Fondu kinematografie, kde byla podpora snížena. „Dotace však festivalu nově poskytly takzvané norské fondy a Fond na podporu česko-šýcarské spolupráce,“ řekl k financování festivalu Marek Hovorka.

Reda Ifrah (TOP09)

„Nevím zda naší společnosti prospívá takovéto černobílé viděni světa. Dokonce vystupování pana náměstka Kaliny z pozice síly může být nebezpečné pro naši budoucnost, myslím zejména na demokratickou diskusi a svobodu vyjadřování,“ dodal člen krajského výboru TOP09 Reda Ifrah.

Téma účasti Juliana Assange na jihlavském festivalu dokumentárního filmu narušilo letní období klidu v jihlavské politice. Politici se začali shánět po informacích, co bude přesně Assange dělat jako host na filmovém festivalu.

Lídr opozice: Assange mezi tupci planety

Ostře zkritizoval myšlenku pozvat Assange do Jihlavy i lídr opozice v jihlavském zastupitelstvu Radek Popelka (ANO):

„Nechci brát panu Hovorkovi právo na výběr festivalových hostů. Nicméně já osobně považuji pana Assangea za TOP 9 tupců planety. V kontextu dnešního, doufám celosvětového, boje proti Islámskému státu je vyzrazení tajných vojenských a špionážních informací útokem na samotnou podstatu našeho způsobu života. Obecně nechápu žádného účastníka veřejného prostoru, který tupcům a opilcům dává prostor pro jejich exhibici. Situace je pak o to smutnější, pokud se tak děje za spoluúčast veřejných prostředků.“

Další reakce z jihlavské politické scény by ponechali rozhodnutí o hostech podzimního filmového festivalu na organizátorech:

Martin Lank

„Podle mě je to na rozhodnutí pořadatelů festivalu. Jde o jednoznačně kontroverzní osobnost, kterého někdo může mít za hrdinu, jiný za zrádce – a i to je možné v rámci festivalu diskutovat,“ prohlásil poslanec Martin Lank.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna