Pozadí tragédie Vilémova: Rozparcelovaná veřejná zakázka i časový skluz

MIROSLAV MAREŠ

Jedno z největších neštěstí  roku 2014 na Vysočině se stalo při rozebírání mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Zemřeli čtyři stavební dělníci. O příčinách pádu mostu kolují zatím jen neurčité domněnky, případ šetří Policie České republiky.

Rozparcelovaná stavební zakázka
Podle vysočinského náměstka hejtmana pro dopravu Libora Joukla může být jedou z příčin rozparcelování stavební zakázky.

„Určitě za to nemohou jenom dělníci na stavbě, nebo bagrista,který most rozebíral,“ prohlásil náměstek Joukl.

O příčinách pádu mostu má hejtmanův náměstek zatím jen kusé informace. „Sdružení firem si rozdělilo stavbu vertikálně a bohužel i horzintálně,“ vysvětlil náměstek Joukl.Most rozebírala firma M-silnice (prostřednictvím firmy Bögl a Krýsl) a silnici stavěla firma Strabag.

Při rozebírání mostu došlo k časovému skluzu. „Část stavby byla ve skluzu, část běžela podle časového harmonogramu. Ve chvíli, kdy odhrabali dělníci hlínu od paty mostu, most podjel,“ řekl o příčině pádu mostu náměstek Joukl. „Byl někdo, kdo byl zodpovědný za koordinaci
rozebírání mostu a stavby silnice,“ domnívá se náměstek Joukl. Stavební povolení pro most ve Vilémově nevydával Krajský úřad, ale místně příslušný stavební úřad.
Způsob odstranění určil projektant
Podle náměstka pro dopravu Libora Joukla byla pro rekonstrukci vydána všechna potřebná povolení. „Postup odstranění mostu určil stavební projekt, demoliční povolení nebylo vhodné,“ uvedl náměstek hejtmana. Vyjma demoličního výměru. Klasická demolice například odstřelem do vzduchuale nebyla příliš vhodná. „Most je uprostřed vesnice, nešel klasicky vyhodit do vzduchu. Trosky by spadly do vodního toku. Projektant navrhl rozebírání mostu,“ vysvětlil
náměstek Joukl.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna