Práci cizinců na „polská víza“ vysočinská cizinecká policie netoleruje

Nejednotný výklad evropské legislativy a českých zákonů ukazuje problém, který podnikatelé na Vysočině i jinde v Česku říkají „polská pracovní víza“.

“ S cizinci zaměstnanými ve firmách na území ČR, kteří disponují polskými vízy (typu C či D), se policisté cizinecké policie na Vysočině setkávají zcela běžně při provádění pobytových kontrol. Ve většině případů tito cizinci využívají služeb agentur, které práci na území ČR zprostředkovávají,“ řekl Občasníku vrchní komisař odboru cizinecké policie Zeno Řezáč.

asfalt

Získat pracovní vízum pro Českou republiku je na Ukrajině podstatně složitější než pro sousední Polsko. O tom, že takové vízum, které cizince na území EU opravňuje pracovat, existuje, se zmiňuje i Asociace pracovních agentur.  „Víza opravňují jejich držitele dle Evropské směrnice pobývat na území EU dva roky, z toho šest měsíců pracovat přímo v Polsku nebo tři měsíce v jiné zemi EU,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident asociace Radovan Burkovič.

Jenže pokud cizince ze země mimo Evropskou unii „s polským vízem“ přistihne vysočinská cizinecká policie, postupuje se podle českých zákonů. „Pokud cizinecká policie jako orgán věcně příslušný této problematice (nelegálnímu zaměstnávání) dospěje k závěru, že cizinec na území České republiky vykonává nelegálně výdělečnou činnost je povinna v pozici správního orgánu konat dle platné legislativy,“ vysvětlil komisař Řezáč.

Pak už následuje správní řízení na základě kterého česká policie vyhostí cizince i s platným „polským pracovním vízem“. Navíc se zákazem pobytu na území Evropské unie až na pět let.

„Policie vydá rozhodnutí o správním vyhoštění cizince, který pobývá na území přechodně, s dobou, po kterou nelze cizinci umožnit vstup na území členských států Evropské unie, a zařadí cizince do informačního systému smluvních států, až na 5 let, je-li cizinec na území zaměstnán bez oprávnění k pobytu anebo povolení k zaměstnání, ačkoli je toto povolení podmínkou výkonu zaměstnání, nebo na území provozuje dani podléhající výdělečnou činnost bez oprávnění podle zvláštního právního předpisu anebo bez povolení k zaměstnání cizince zaměstnal nebo takové zaměstnání cizinci zprostředkoval,“ dodal komisař Řezáč.

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna