Právní klička: Obchodní tajemství? ZUŠ Pelhřimov odmítá ukázat faktury za právníky

Základní umělecká škola (ZUŠ) Pelhřimov odmítá ukázat zaplacené faktury za právní poradenství a vydává je za předmět obchodního tajemství. ZUŠka se na tom dohodla s právní kanceláří, která tyto faktury vystavila.

Pro vznik obchodního tajemství ale nestačí dohoda nebo prohlášení smluvních stran.

Aby se jednalo o obchodní tajemství , je nutno, aby byly naplněny všechny pojmové znaky obchodním zákoníkem stanovené:  že se musí jednat o skutečnosti obchodní, výrobní nebo technické povahy související s podnikem, které mají alespoň potenciální hodnotu, nejsou v příslušných obchodních kruzích běžně dostupné, mají být podle podnikatele utajeny a podnikatel musí utajení odpovídajícím způsobem zajišťovat.

justice soud

Ochrana obchodního tajemství přitom nevzniká evidencí nebo zápisem, ani uvedením této skutečnosti do smlouvy o dílo, ale vzniká okamžikem naplnění všech pojmových znaků obchodního tajemství.

Vedení Základní umělecké školy Pelhřimov si musí uvědomit,  že obchodním tajemstvím nemůže být informace o rozsahu finančních prostředků z rozpočtu příspěvkové organizace, tedy ani údaje o ceně za právní služby, jež je hrazena z příjmů od města Pehřimov. Výdaje příspěvkových organizací jsou věcí navýsost veřejnou.

Vedení města Pelhřimov vypsalo před časem konkurs na místo ředitele ZUŠky, na škole vládne napětí mezi učiteli (více zde).

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna