Předvolební sny radních Jihlavy: Pro novou trať do Bosche chybí parciální trolejbusy

stůlPár měsíců před místními volbami představili radní města svůj nový sen: novou trolejbusovou trať z centra města do průmyslové zóny. A dál už by trolejbusy jezdily jako autobusy třeba až do Pávova.

Nejde o nic jiného než těžko splnitelný sen.

Když město Jihlava postaví za stovky milionů novou trolejbusovou trať, budou chybět trolejbusy pro novou trať.  V plánu je pouze přirozená obnova vozového parku, žádný nákup nových vozů navíc. Nákup devíti autobusů plánuje Dopravní podnik města Jihlavy  realizovat v létě 2018, nákup devíti trolejbusů potom v létech 2020 až 2022.

Pro realizaci předvolebních snů radních města o trolejbusové trati do průmyslové zóny a dál do Pávova bude potřeba nakoupit parciální trolejbusy, které umí jezdit i na baterie jako elektrobusy. Pořizovací cena kolem dvanácti milionů za jeden nový stroj. Počet nových trolejbusů se velmi těžko odhaduje, bude záležet na četnosti jízdních spojů.

Velkokapacitní parciální trolejbus schopný jízdy i jako elektrobus -Ilustrační obrázek

V horizontu do roku 2020 bude také nutné obnovit systém placení jízdného – odbavovací systém cestujících. Stávající systém, jehož realizace byla zahájena v roce 2010  v té době patřil k nejmodernějším v rámci ČR, již morálně, ale i fyzicky zastaral.

Bude nutné, aby nový systém uměl např. zaplatit jízdné ve vozidle běžnou bankovní kartou, pomocí internetového připojení zakoupit k Jihlavské kartě časový kupón nebo dobít peněženku a vzhledem k velmi rychlému vývoji i případné další funkce, které cestujícím usnadní nebo zpříjemní cestování MHD.

Dopravní podnik má viditelně zcela jiné starosti než radní města. Koalici složené z ČSSD, ANO a KDU-ČSL se nedaří plnit koaliční prohlášení. Například zahájení rekonstrukce zimního stadionu se zcela jistě nestihne v současném volebním období.

.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna