Při stavbě vládního bunkru S-7 zmizela podzemní voda v Třešti

Na konci šedesátých let se na okraji Třeště objevila nová stavba. Na pozemku vedle třešťského zámku začal státní podnik České radiokomunikace stavět údajně nový vysílač televizního signálu. Základy dávaly tušit mohutnou stavbu. Stavbaři kopali stále hlouběji pod úroveň terénu. V hloubce asi třiceti metrů narazili na tvrdou skálu. Použili třaskavinu, aby skálu rozrušili. Jenže to s intenzitou výbuchu poněkud přehnali. Hluboká jáma se začala plnit podzemní vodou. Do tří dnů byly okolní studny bez vody.

Krycí legenda stavby bunkru S-7 jako stavby televizního vysílače byla rázem v ohrožení. Místní občané se chodili dívat na stavbu základů vysílače, kterému místní dali přezdívku „Jáma“.

Podzemní vodu ze stavby základů bunkru S-7 stavbaři odčerpali, bunkr dostal speciální izolaci jako ochranu před průnikem podzemní vody, pro místní obyvatele v okolních domech postavil stát vodovod.

Objekt  S-7 byl dostavěn roku 1974, dlouhé roky sloužil jako záložní krizové pracoviště Ministerstva vnitra ČSSR. Na podzim roku 2011 zrušila vláda stupeň utajení.

Dlouhé roky v utajení za komunistického režimu objekt vypadal jako sklad rajčat, při vizuálním průzkumu bunkr prozradí střílny ve zdi vstupního objektu.

fb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další fotografie podzemí objektu S7 hledejte na profilu Občasníku v sociální síti: přímo zde

Vládní bunkr S7 má menšího bratra: střílny ve zdech vstupního objektu jsou velmi podobné. Bližší informace hledejte .

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna