Primátorka Jihlavy spolupracuje s bývalým agentem Státní bezpečnosti

Blízký spolupracovník primátorky Karolíny Koubové (Fórum) Bedřich Musil byl podle informací Občasníku vědomým spolupracovníkem komunistické tajné služby nasazeným do prostředí volné mládeže před listopadem 1989. Agentem tajné služby komunistického režimu se Musil stal ve svých devatenácti letech.

S Musilem úzce spolupracuje současná primátorka Jihlavy Karolína Koubová i uskupení Fórum Jihlava, ovšem spolupráci se snaží ze všech sil skrývat. Musilův podpis pod zprávou na sociální síti uskupení Fórum Jihlava vydržel jen pár minut (více zde).

Musil se stal vítězem výběrového řízení na pozici výběrového řízení na pozici tiskového mluvčího města Jihlavy, nakonec ale post úředníka odmítl (více zde).

Musil byl v dubnu 1986 zaregistrován jako agent Státní bezpečnosti, což byla politická policie komunistického režimu zaměřená na sledování a pronásledování oponentů tehdejšímu režimu.

Podle platného lustračního zákona je zásadní nikoliv skutečnost, zda dotyčný skutečně aktivně s komunistickou tajnou službou spolupracoval či nikoliv, nýbrž to, zda byl k dotyčnému evidován svazek ve vybraných kategoriích spolupracovníků StB.

Musil poprvé prochází evidencí Státní bezpečnosti 14.3.1986, kdy se stává blokovanou osobou v evidenci zájmových osob. Již o čtrnáct dnů později se Musila eviduje jihlavská Státní bezpečnost jako vědomého spolupracovníka v kategorii „agent“. Pod evidenčním záznamem je podpis tehdejšího velitele jihlavské Státní bezpečnosti Pavla Jaitnera.

Musil dostal číselné označení „A-38220“ a krycí jméno „Kohout“, což mohlo podle pamětníků souviset s tehdejším výrazným účesem, který Musil nosil na hlavě na konci osmdesátých let. Příznivci hudebního stylu „punk“ z řad tehdejší mládeže svým účesem i stylem života výrazně „vybočovali z řady“ a stávali se předmětem zájmu Státní bezpečnosti.

Koncerty punkových kapel pro „volnou mládež“ neorganizovanou v tehdejším mládežnických organizacích zajímali Státní bezpečnost, která se snažila zjistit totožnost účastníků koncertů a setkání mládeže.

Vůči účastníkům koncertů punkových a undergroundových kapel pak často směřovala skrytá represe v podobě výhrůžek vyloučení ze studia nebo nepřijetí k dalšímu studiu.

Musilův spis agenta Státní bezpečnosti byl skartován jako jeden z prvních už v prosinci 1989. To naznačuje možnost, že šlo o „aktivní svazek“: Agent byl ve styku s pracovníky Státní bezpečnosti a tajná policie měla zájem tuto skutečnost utajit a tím svého spolupracovníka chránit. Státní bezpečnost byla zrušena rozkazem ministra vnitra v lednu 1990.

Vyjádření primátorky Karolíny Koubové i Bedřicha Musila doplníme, pokud se jej podaří získat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů